Organizatorzy otrzymali w tym roku ponad 100 zgłoszeń. "Po raz pierwszy w historii konkursu wszystkie zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów" - poinformował Lipiński we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Spośród nominowanych produktów kapituła konkursu wybierze najlepsze, które przez rok bezpłatnie będą mogły posługiwać się godłem promocyjnym "Teraz Polska". Laureaci zostaną przedstawieni 11 czerwca podczas gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. We wtorek w hali warszawskiego Torwaru zaprezentowano nominowane produkty. Oceniała je 33-osobowa kapituła nagrody, której przewodniczy prezes PAN prof. Michał Kleiber.

Oprócz 32 nominowanych produktów o godło będzie się ubiegać w osobnych kategoriach: 18 usług, osiem przedsięwzięć innowacyjnych, cztery inwestycje zagraniczne i 14 gmin.

"Na podstawie prowadzonych przez nas badań oceniamy, że wzrost sprzedaży produktów, które uzyskały godło "Teraz Polska" to obecnie średnio ok. 15 proc." - poinformował PAP prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Krzysztof Przybył. "Koszt udziału w konkursie nie jest wysoki. 500 zł to opłata zgłoszeniowa. Potem firmy płacą za ocenę ekspertów - to kwoty zależne od obrotów firmy, ale niewysokie" - podał.

Organizatorzy poinformowali, że w tym roku w związku z 20-leciem konkursu zaproponowano kategorię specjalną - imprezy społeczne. O tytuł ubiegają się wyścig kolarski Tour de Pologne, cylkliczna impreza Czwartki Lekkoatletyczne oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej doroczne finały.