W najbliższych dniach ma dojść do spotkania zarządów Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Turkish Airlines - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu skarbu Magdalena Kobos. Rozmowy odbędą się w Turcji i mają dotyczyć ewentualnego kupna LOT przez turecką linię.

"W najbliższych dniach w Turcji ma się odbyć spotkanie na szczeblu zarządów PLL LOT oraz Turkish Airlines. W zależności od przebiegu tych rozmów będą podejmowane dalsze decyzje w sprawie ewentualnej sprzedaży LOT" - powiedziała Kobos.

Przypomniała, że w tej chwili trwa ogłoszony przez MSP przetarg na jego doradcę prywatyzacyjnego w sprawie PLL LOT. Zainteresowani oferty mogą składać do 14 maja. Wyjaśniła, że najwcześniej w trzeciej dekadzie maja możliwe będzie wyłonienie doradcy. PLL LOT ma doradcę prywatyzacyjnego, jest nim Morgan Stanley.

"Prywatyzację polskiego przewoźnika będziemy przeprowadzać zgodnie z wymaganymi procedurami, najpierw musi być wyłoniony doradca prywatyzacyjny" - podkreśliła. Dodała, że maj będzie ważnym okresem w procesie prywatyzacji linii LOT.

Bloomberg we wtorek poinformował, że szef rady nadzorczej Turkish Airlines Hamdi Topcu powiedział w Stambule, iż obie strony są bliskie zawarcia porozumienia w sprawie kontraktu na zakup Polskich Linii Lotnicze LOT. Do porozumienia miałoby dojść w ciągu miesiąca.

"Nie można mówić o zakończeniu procesu prywatyzacji w ciągu miesiąca, skoro jeszcze nie jest wyłoniony doradca prywatyzacyjny. Nie sposób się odnieść do słów przedstawicieli tureckich linii, ale cieszymy się, że wyrażają oni takie zainteresowanie polskim przewoźnikiem" - powiedziała Kobos, odnosząc się do informacji Bloomberga.

Jak podał Bloomberg, po ujawnieniu przez tureckie linie planów wobec PLL LOT akcje tureckiego przewoźnika zyskały 1,8 proc. - najwyższe w ciągu ostatnich trzech tygodni.

Pod koniec stycznia br. firma Turkish Airlines poinformowała, że jest zainteresowana przejęciem PLL LOT. Resort skarbu, po ujawnieniu w mediach przez Turków swoich planów wobec polskiego przewoźnika, poinformował, że w grudniu 2011 r. Turcy rozmawiali z MSP na temat LOT-u. Resort mówił wówczas, że polskim przewoźnikiem zainteresowany jest również drugi inwestor.

Skarb liczy na dobra cenę

Pod koniec kwietnia Kobos powiedziała PAP, że resort nie jest zdeterminowany, aby przeprowadzić sprzedaż PLL LOT w tym roku, co zapowiadano na początku tego roku. "Zależy nam na czasie, jeśli chodzi o sprzedaż PLL LOT, chcielibyśmy przeprowadzić ten proces jak najszybciej, ale jednocześnie ważna jest dla nas cena, warunki sprzedaży" - mówiła wówczas.

W lutym br. prezes PLL LOT Marcin Piróg powiedział, że potencjalny inwestor powinien zapewnić spółce dalszy rozwój, pozwalając na zachowanie jej loga. Wyjaśniał, że działania, które spółka realizuje, zbliżają ją do osiągnięcia rentowności. W PLL LOT jest prowadzona restrukturyzacja, m.in. w obszarach jej działalności majątkowej.

PLL LOT za 2011 r. odnotowały 145,5 mln zł straty, w 2010 r. miała ona wysokość 163,1 mln zł. W br. spółka planuje zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, Regionalny Fundusz Gospodarczy - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.