Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski powiedział w poniedziałek, że resort prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami branżowymi w sprawie ewentualnego zakupu PLL LOT. Na początku czerwca na rozmowy do Turcji leci wiceminister skarbu Rafał Baniak.

"Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami branżowymi. W zależności od tego, jak się one potoczą, szczególnie czerwiec będzie takim ważnym momentem tej prywatyzacji. Zobaczymy, będziemy oceniać, w lipcu będziemy mogli przyjąć taką wstępną oceną bieżącej sytuacji, jeśli chodzi o możliwości prywatyzacji" - powiedział w poniedziałek PAP Budzanowski.

Kierunek - Turcja

Baniak powiedział w poniedziałek PAP, że na początku czerwca w Turcji będzie rozmawiał w sprawie ewentualnej sprzedaży PLL LOT firmie Turkish Airlines.

Reklama

Rzeczniczka resortu Magdalena Kobos powiedziała w poniedziałek PAP, że do końca czerwca powinien być znany doradca prywatyzacyjny ws. PLL LOT.

W połowie maja minął termin składania ofert w ogłoszonym przez MSP przetargu na doradcę prywatyzacyjnego ws. PLL LOT, Eurolot oraz LS Airport Services. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym złożyło czterech oferentów: spółka KPMG Advisory oraz trzy konsorcja. Pierwsze to: Merrill Lynch International, Roland Berger Strategy Consultants, Deloitte Advisory, K&L Gates Jamka, drugie: DLA Piper Wiater i Bank Zachodni WBK, trzecie: PwC Polska, Domański Zakrzewski Palinka, PricewaterhouseCoopers.

PLL LOT ma już doradcę prywatyzacyjnego, jest nim Morgan Stanley.

PLL LOT za 2011 r. odnotowały 145,5 mln zł straty, w 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W br. spółka planuje zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, Regionalny Fundusz Gospodarczy - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.