Jak podała w środę grupa Tauron, w ostatnim dniu kwietnia w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane połączenie spółki Tauron Ciepło SA (jako spółki przejmującej) oraz Elektrociepłowni Tychy, Elektrociepłowni EC Nowa w Dąbrowie Górniczej i Energetyki Cieplnej w Kamiennej Górze.

"Zgodnie ze strategią łączymy spółki prowadzące podobną działalność, a tym samym porządkujemy struktury grupy (...). Tego typu aktywność przynosi korzyści biznesowe i czyni strukturę bardziej przejrzystą" - wyjaśnił prezes Taurona Dariusz Lubera.

Wcześniej skonsolidowano już spółki dystrybucyjne, wytwórcze oraz handlujące energią i zajmujące się obsługą klienta.

"Trwają również działania zmierzające do połączenia podmiotów przejętych w grudniu ubiegłego roku od Vattenfalla" - dodał prezes. Według wcześniejszych zapowiedzi, włączenie aktywów Vattenfalla do struktur Taurona zakończy się do końca tego roku, a w obszarze sprzedaży - w styczniu 2013 r.

W sierpniu 2011 r. szwedzki koncern Vattenfall podpisał umowę na sprzedaż swoich polskich aktywów. Spółki Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego kupił za 4,6 mld zł Tauron Polska Energia. Transakcja wymagała zgody UOKiK, Urząd się na nią zgodził w grudniu.

Połączenie spółek ciepłowniczych Taurona przygotowywano od kilku miesięcy. W styczniu tego roku zarządy czterech połączonych z końcem kwietnia podmiotów uzgodniły plan połączenia. 10 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenia tych firm podjęły uchwały w tej sprawie. Później pozostała rejestracja połączenia w sądzie.

Spółka Tauron Ciepło, która przejęła elektrociepłownie, powstała 1 września ubiegłego roku w wyniku połączenia dwóch przedsiębiorstw ciepłowniczych - PEC Katowice i PEC w Dąbrowie Górniczej. Firma należy do największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. Dostarcza ciepło do ok. pół miliona klientów.

Notowana na warszawskiej giełdzie grupa Tauron należy do największych podmiotów gospodarczych w Polsce, z kapitałem ponad 8 mld zł. Holding zatrudnia ok. 28 tys. osób.