Nintendo, japoński potentat gier komputerowych, odnotował po raz pierwszy roczną stratę z powodu rozczarowującej sprzedaży konsoli Wii oraz silnego jena, który sprawia, że eksport jest droższy.

Straty firmy z Kioto wyniosły 43,2 mld jenów (533 mln dolarów) w porównaniu z zyskiem 77,6 mld jenów przed rokiem. Koncern nawet spodziewał się, że wskutek drogiego jena może stracić 65 mld jenów, ale japońska waluta osłabła, co stwarza perspektywy powrotu do zysku w 2012 roku – relacjonuje serwis BBC.

Nintendo, które nie tak dawno podbijało rynek swoimi grami Pokemon i Super Mario, teraz musi sie liczyć z całkowicie nową konkurencją. Użytkownicy smartfonów korzystają bowiem z gier komputerowych na swoich aparatach. Ponadto spółka sprzedawała jedną ze swoich konsol - 3DS - po zaniżonej cenie ze względu na zaostrzającą się rywalizację w sektorze.

Chociaż popularność konsoli Wii ostatnio wyraźnie spadła, ale roku finansowym zakończonym w marcu Nintendo sprzedało w sumie 9,8 mln egzemplarzy tych konsol, czyli od początku produkcji na rynek.trafiło ogółem 95 mln egzemplarzy.

Microsoft sprzedał dotąd 67 mln sztuk swoich Xbox’ów, a Sony 62 mln egzemplarzy konsol Playstation.

Japoński potentat zapowiada poprawę wyników oraz wprowadzenie na rynek nowej wersji konsoli Wii U, która zostanie zaprezentowana podczas największych targów urządzeń do gier w Los Angeles w czerwcu.