"Spodziewamy się, że wzrost będzie niewielki, może na poziomie jednego procenta" - powiedział Witucki dziennikarzom.

Rynek telekomunikacyjny w Polsce jest wart ok. 47 mld zł

Wcześniej firma badawcza Audytel opublikowała raport w którym szacuje, że rynek usług telekomunikacyjnych i płatnej telewizji w Polsce urósł w ubiegłym roku o 1,6% do 46,6 mld zł.

Analitycy firmy szacują, że w 2012 r. wartość tego rynku wyniesie 48,9 mld zł, po wzroście o 4,9%.

Według Wituckiego, takie prognozy, choć uwzględniają również rynek płatnej telewizji, mogą się okazać zbyt optymistyczne. Według szacunków grupy, w 2011 roku wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce zmniejszyła się o 0,4%, wobec spadku o 1,9% rok wcześniej.

W raporcie kwartalnym TPSA podała, że według jej ocen wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego w I kwartale wzrosła o 0,4% r/r. Przed rokiem zanotowano spadek o 0,5% r/r. "Według szacunków grupy, wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce zwiększyła się w I kw. o 0,4% rok-do-roku, wobec spadku o 0,5% w 2011.

Sytuacje ratują komórki, dołuje telefonia stacjonarna

Do tej korzystnej zmiany przyczynił się przede wszystkim rynek komórkowy, który - pomimo wprowadzonych obniżek stawek MTR - odnotował w skali roku wzrost o 2,6%, wynikający ze wzrostu liczby klientów oraz rosnącej popularności mobilnych usług przesyłu danych" - czytamy w komunikacie. Spółka ocenia, że rynek stacjonarny, którego wartość zmniejszyła się o 2,1% r/r, miał nadal niekorzystny wpływ na ewolucję całego rynku telekomunikacyjnego.

Witucki ocenił, że turniej Euro 2012 będzie miał pozytywny wpływ na rynek (m.in. przez dodatkowe przychody z roamingu oraz B2B), ale nie będzie on znaczący.

TPSA miała 242 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 189 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 3.521 mln zł wobec 3.729 mln zł rok wcześniej. Spółka podtrzymała założenia, zgodnie z którym w 2012 r. przychody mogą spaść o maksymalnie 3% a marża EBITDA wyniesie 35-37%.