Obydwa dokumenty podpisano w Urzędzie Rady Ministrów w obecności premiera Polski Donalda Tuska oraz Chin - Wen Jiabao - poinformowała obecna na uroczystości rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska-Przeciechowska.
Jak wynika z komunikatu przekazanego przez ARP, dzięki porozumieniu z Guangxi LiuGong Agencja stanie się strategicznym partnerem jednego z najważniejszych chińskich inwestorów na polskim rynku.
W umowie strony zobowiązały się m.in. do wspierania swoich przedsięwzięć na rynku polskim i chińskim, współdziałania w realizacji inwestycji na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) oraz współpracy przy rozwoju sieci sprzedaży i serwisu produktów LiuGong w Polsce. LiuGong będzie wspierał natomiast przedsięwzięcia ARP m.in. dotyczące poszukiwania partnerów inwestycyjnych i biznesowych w Chinach.
Sarzyńska-Przeciechowska poinformowała, że chiński inwestor, który na początku br. kupił część Huty Stalowa Wola, zamierza w Stalowej Woli, na terenach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzanej przez ARP, zbudować centrum rozwojowo-konstrukcyjne i bazę produkcyjną maszyn budowlanych.
Agencja przypomniała, że w czasie kwietniowej wizyty zarządu ARP w Chinach złożono deklaracje wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy ARP a prowincją Hubei oraz firmą Tri-Ring Group Corporation. Rzeczniczka ARP zaznaczyła, że przedstawiciele tej firmy właśnie przebywają z wizytą w Polsce. Tri-Ring zadeklarował w kwietniu chęć zakupu Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku, której większościowym udziałowcem jest Agencja. Według zarządu ARP przetarg na sprzedaż FŁT może być ogłoszony w I połowie 2012 r.
Rzeczniczka poinformował, że również w środę ARP podpisała list intencyjny z Bank of China, jednym z największych chińskich banków, który w Polsce otworzył drugą po Budapeszcie placówkę w Europie. Głównym celem porozumienia jest wsparcie wymiany handlowej pomiędzy firmami polskimi i chińskimi.
Umowy z chińskimi partnerami podpisali też w środę przedstawiciele KGHM Polska Miedź. Rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski poinformował PAP, że w dokumencie ustalono konkretne ilości i ceny dostaw katod miedzianych do Chin, określonych w podpisanej w grudniu ub.r. umowie ramowej na lata 2012-2016. Produkty KGHM mają trafić do chińskiej firmy China Minmetals Corporation.
W grudniu 2011 r. KGHM podawał, że kontrakt ma szacunkową wartość od 1 mld 827,7 mln USD do 3 mld 655,4 mln USD, w zależności od poziomu wielkości zamówień.