Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała list intencyjny z Bank of China, jednym z największych banków Chin - poinformowała w środę ARP. Dodano, że Bank of China otwiera swój oddział w Polsce i chce wspierać tutaj chińskie inwestycje.List intencyjny o współpracy instytucji podpisali w środę w Warszawie: Wojciech Dąbrowski, prezes ARP oraz Wenbo Hou, dyrektor generalny oddziału BoC w Polsce.

Celem porozumienia jest m.in. promowanie przedsięwzięć inwestycyjnych o charakterze innowacyjnym, wykorzystujących nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii, organizacji i zarządzania.

Oddział BoC w Warszawie jest drugim w Europie Środkowej - powiedział na konferencji Wenbo Hou. Dodał, że pierwsza placówka powstała w Budapeszcie przed dekadą.

Dąbrowski poinformował, że ARP i BoC planują organizowanie wspólnych i cyklicznych spotkań, by m.in. wymieniać informacje o potencjalnych inwestorach. Prezes nie wykluczył też, że Agencja będzie trzymać swoje pieniądze na kontach BoC, o ile ten zaoferuje atrakcyjne warunki.

Przedstawiciele ARP już przed kilku laty nawiązali kontakty z inwestorami z Chin. Efektem tego była sprzedaż części fabryki maszyn budowlanych w Stalowej Woli. W czasie ostatniej wizyty przedstawicieli Agencji w Chinach np. firma Tri-Ring Group Corporation zadeklarowała chęć zakupu Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik, której większościowym udziałowcem jest ARP. Jerzy Góra z zarządu ARP przewiduje, że ogłoszenie o przetargu na FŁT pojawi się przed 30 czerwca br.

Bank of China to jeden z czterech największych, kontrolowanych przez chińskie państwo banków. Jest też największym na świecie bankiem pod względem zysku i kapitalizacji rynkowej, jednym z tzw. "chińskiej wielkiej czwórki" potężnych państwowych banków (pozostałe to ICBC, Agricultural Bank of China i China Construction Bank).

W 2011 roku Bank of China zajął 7. miejsce na liście Forbesa w kategorii największych spółek publicznych na świecie. Bilans BoC wynosi ponad 2 bln dol., czyli mniej więcej 10 razy tyle, co bilans całego polskiego sektora bankowego.

BoC powstał w 1912 r. i jest najstarszym bankiem Chin. Pełnił rolę banku centralnego, obecnie jest bankiem komercyjnym. Ma swoje przedstawicielstwa w ponad 20 krajach świata, m.in. w USA, Rosji, Niemczech.

Agencja Rozwoju Przemysłu to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i restrukturyzację. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2011 r. wynosiła 4,3 mld zł.