Głównym tematem rozmów wizyty chińskiego premiera w Polsce mają być kwestie gospodarcze.

Polska chce m.in. zaprezentować swoją ofertę eksportową i liczy na znalezienie wśród chińskich biznesmenów nabywców na polskie towary, nowe technologie, co może przełożyć się na zrównoważenie wymiany handlowej między obu krajami. 

Polski eksport do Chin - 1,35 mld euro, Chin do Polski - 13,2 euro

Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2011 roku polski eksport do Chin wyniósł 1,35 mld euro (wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem 2010) natomiast import - 13,2 mld euro (wzrost o 5 proc. w porównaniu z 2010 r.).

W ocenie polskiego MSZ wizyta premiera Chin jest historyczna, gdyż ma miejsce po raz pierwszy w demokratycznej Polsce. Ostatnia oficjalna wizyta polityczna na takim szczeblu odbyła się w 1987 roku.

Z premierem ministrowie i chińscy przedsiębiorcy

Do Polski wraz z Jiabao przyleci kilkusetosobowa delegacja, w skład której wejdą ministrowie rządu Chin oraz biznesmeni, wśród których mają być szefowie ważnych chińskich instytucji gospodarczych.

Wizyta Wen Jiabao w Polsce rozpocznie się w środę po południu od ceremonii oficjalnego powitania przez Donalda Tuska, później planowane są rozmowy obu polityków; po ich zakończeniu w obecności szefów rządów Polski i Chin podpisane zostaną umowy; obaj premierzy wygłoszą też oświadczenia dla mediów.

Późnym popołudniem w Belwederze Jiabao zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"To, że premier Chin przyjeżdża do Warszawy jest docenieniem przez Pekin rezultatów i uzgodnień jakie były w trakcie wizyty prezydenta Komorowskiego (w grudniu ubiegłego roku) i wiary (Chińczyków), że Polska jest partnerem, w którego warto inwestować, z którym warto rozmawiać" - uważa doradca prezydenta ds. międzynarodowych Roman Kuźniar.

Jego zdaniem Polska jest atrakcyjna dla Chin, bo dobrze się rozwija, jest obliczalnym i poważnym partnerem. "Chińczycy dostrzegają ten fakt, że Polska zrobiła się nagle w Europie ważnym krajem zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym" - powiedział PAP Kuźniar.

W czwartek rusza Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny

W czwartek rano premierzy Tusk i Jiabao zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. W Forum ma wziąć udział 300 firm z Polski, 150 z regionu Europy Środkowej oraz 300 przedsiębiorców z Państwa Środka. Jiabao ma ogłosić wówczas nową strategię inwestycyjną dla krajów Europy Środkowej i Południowej.

W ramach Forum odbędą się trzy sesje plenarne; paneliści, wśród których mają się znaleźć wicepremier Waldemar Pawlak, minister środowiska Marcin Korolec, będą debatować m.in. o nowej roli Chin w gospodarce światowej, chińskim modelu inwestycji zagranicznych, efektywnych strategiach gospodarczych na rynku chińskim, obszarach współpracy z Państwem Środka w zakresie zielonych technologii.

Przed południem na Zamku Królewskim odbędzie się spotkanie w formule okrągłego stołu szefów rządów Polski i Chin oraz premierów z państw Europy Środkowej: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

W ocenie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego ważne jest nie tylko to, że to pierwsza wizyta chińskiego premiera w wolnej Polsce, ale również fakt, iż spotka się on w Warszawie z kilkunastoma premierami regionu Europy Środkowo-Wschodniej. "Wydaje mi się, że jest to kolejne potwierdzenie naszej roli w regionie" - mówi Sikorski.

Jiabao ma także spotkać się z marszałkami Sejmu i Senatu: Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem.

Podczas pobytu Jiabao w Warszawie sfinalizowana może być kwestia powołania Instytutu Polskiego w Pekinie. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w czasie wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach.