Tusk mówił, że spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao (przybywającym od środy w Polsce) ma na celu m.in. ożywienie i wzmocnienie relacji gospodarczych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami, które - jak dodał - "stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata".

Tusk podkreślił, że do spotkania z Wen Jiabao w Polsce dochodzi w szczególnym okresie - najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu finansowego. Zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu Polska zachowała stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy.

"Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym i inwestycjach bezpośrednich. Dzięki tym czynnikom Polska stała się filarem produkcyjno-usługowym Europy" - ocenił szef rządu.

W Warszawie rozpoczęło się w czwartek forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny, zorganizowane z okazji wizyty w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

Tusk: Europa Środkowa to atrakcyjny region dla inwestycji

Europa Środkowa i Polska to atrakcyjny region dla inwestycji, w tym inwestycji z Chin - powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny, zorganizowanego z okazji wizyty w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy - powiedział w czwartek w Warszawie premier Donald Tusk podczas Forum Gospodarczego Polska - Europa Środkowa - Chiny. "Chcemy pogłębić relacje w sektorze przemysłu i wysokich technologii i podwoić wymianę handlową w ciągu następnych 5 lat" - mówił chińskie premier.

Tusk podkreślił, że obecność ma forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski. "Potencjał Europy Środkowej powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestycji - mam przekonanie, że po dzisiejszym spotkaniu - coraz częściej dla inwestycji chińskich" - powiedział szef polskiego rządu.

"Podobnie jak rośnie znaczenie Chin dla światowej gospodarki i polityki, tak rośnie znaczenie krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej i na kontynencie europejskim" - ocenił Tusk.

"Celem naszego spotkania jest pobudzenie współpracy biznesu i ludzi na skalę obu kontynentów. To ogromne wyzwanie" - dodał polski premier.

Wen Jiabao: chcemy podwoić handel, interesują nas innowacyjne technologie

Polska i Chiny mają długoterminowy plan pogłębiania współpracy, w ramach której utworzony zostanie m.in. komitet ds. współpracy przemysłowej - podkreślił w czwartek premier Chin Wen Jiabao, inaugurując w Warszawie Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny powiedział.

Wen zaznaczył, że stosunki polsko-chińskie odnotowały w ostatnich latach "bardzo duże postępy". "Wczoraj odbyłem bardzo szerokie i owocne rozmowy z panem premierem Donaldem Tuskiem i udało nam się dojść do porozumienia na temat pogłębienia współpracy i przyjaźni pomiędzy naszymi krajami" - podkreślił szef chińskiego rządu.

Jak dodał Chiny i Polska ustanowią mechanizm regularnych spotkań premierów, tak aby zacieśnić swoje relacje. Zapowiedział również, że zostanie utworzony komitet międzyrządowy, aby koordynować współpracę pomiędzy obu krajami.

"Mamy też długoterminowy plan pogłębienia naszej współpracy. Utworzony zostanie komitet sterujący ds. współpracy przemysłowej, aby m.in. pogłębić relacje w sektorze przemysłu i wysokich technologii i aby podwoić wymianę handlową w ciągu następnych 5 lat" - mówił chińskie premier.

Jego zdaniem, wszystkie te działania doprowadzą do "nowego przyspieszenia w strategicznych relacjach pomiędzy Chinami a Polską i będą miały bardzo duży wpływ na rozwój partnerstwa (strategicznego)".

"Skutecznie walcząc i opierając się kryzysowi finansowemu Polska cieszy się dobrymi wynikami, stabilnością finansową oraz wpływem na region" - mówił Wen. Jako partner strategiczny Polski - dodał - Chiny cieszą się widząc, co udało się Polsce osiągnąć. "Ludzie Chin i ludzie Polski to dobrzy przyjaciele i dobrzy partnerzy" - podkreślił.

Wen Jiabao o współpracy Chiny-Europa Środowo-Wschodnia: Do 2015 r wymiana handlowa 100 mld dolarów

Chiny i Europa Środkowo-Wschodnia powinny zwiększać skalę współpracy; Chiny będą współpracować z krajami tego regionu przy zwiększaniu wymiany handlowej - zadeklarował w czwartek premier Chin Wen Jiabao podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie.

"Chiny oraz kraje europejskie powinny wspólnie stawiać czoła wyzwaniom, ponieważ leży to we wspólnym ich interesie. Chiny pogłębiają swoje przyjazne relacje z Europą Środowo-Wschodnią i podchodzą do tego bardzo poważnie, ponieważ oznacza to korzyści dla obu naszych krajów i regionów" - podkreślił Wen Jiabao.

Jego zdaniem, trzeba zwiększać skalę tej współpracy. "Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku" - zapowiedział Jiabao.

Zadeklarował, że jego kraj "docenia zastrzeżenia krajów europejskich dotyczące nierównowagi handlowej i jest gotowy do importowania większej ilości towarów z tego regionu i do ułatwienia uczestnictwa w wystawach i targach handlowych w Chinach".

"Chiny wyślą misje inwestycyjne i promocyjne do regionu europejskiego w najbliższej przyszłości; będą też zachęcać firmy chińskie do inwestowania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Będziemy ich w tym mocno wspierać" - zapewnił szef chińskiego rządu.