PSE Operator do 2016 r. zamierza wydać na inwestycje ponad 8 mld zł, a do 2025 r. - ok. 23 mld zł - poinformował we wtorek na forum energetycznym Grzegorz Tomasik, członek zarządu PSE Operator.

Dodał, że inwestycje do 2025 roku obejmować będą m.in. budowę 4,5 tys. km nowych linii 400 kV, modernizację 2,5 tys. km linii 400 kV i 220 kV, budowę 17 nowych obiektów stacyjnych i modernizację ponad 20 starych.

Podkreślił, że w najbliższych kilku latach inwestycje będą finansowane ze środków własnych, dopiero od 2015-16 roku możliwe będzie skorzystanie z tych zewnętrznych. "Pracujemy nad tym, nie mamy precyzyjnego planu czy będą to mniej lub bardziej komercyjne kredyty, czy emisja obligacji. Kilka wątków jest rozważanych" - powiedział dziennikarzom członek zarządu PSE Operator.

Reklama

Tomasik poinformował, że do tej pory PSE Operator podpisał umowę na przyłączenie 15,5 tys. MW, a dla 7 tys. MW wydał warunki przyłączenia.

"W umowach przyłączeniowych mamy zapisane harmonogramy. Na dziś wydaje się, że te harmonogramy, choć napięte, są realne. Najtrudniejszy może być rok 2016. Gdy wycofywane będą jednostki, a brak będzie nowych. To może się nam dać we znaki. Prowadzimy działania, by się do tego przygotować" - powiedział.

Tomasik poinformował, że PSE Operator w br., możliwe, że jeszcze w pierwszym półroczu, ogłosi przetarg na moce interwencyjne. "Chodzi o jednostki o mocy 100-200 MW, opalane np. gazem czy olejem opałowym, które są przyłączone do sieci, stoją i czekają i można je szybko uruchomić. Chcielibyśmy takie jednostki pozyskać w ramach istniejących możliwości obecnych wytwórców bądź nowych jednostek, które mogą być przyłączone do systemu w perspektywie dwu-trzech lat. Przewidujemy, że taka jednostka pracowałaby nie więcej niż 100-200 godzin rocznie" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że "łącznie chcielibyśmy mieć ok. 500 MW mocy interwencyjnych".

Stwierdził także, że PSE Operator pracuje także nad drugim połączeniem transgranicznym z Ukrainą i możliwością zwiększenia wymiany transgranicznej na istniejących połączeniach, w tym z Niemcami.

PSE Operator to zarządca krajowej sieci energetycznej.