W podpisanej umowie zakontraktowano 50 tys. ton miedzi dla chińskiego koncernu, drugie tyle pozostaje opcjonalne. To kolejny etap współpracy KGHM i China Minmetals, ale na pewno nie ostatni – pisze portal newseria.pl.

„Jesteśmy po rozmowie o pogłębieniu współpracy w krajach trzecich. Być może z tego coś wyjdzie, ale trudno na razie mówić o szczegółach” - podkreśla Herbert Wirth, prezes KGHM.

Podpisana wczoraj umowa między dwoma koncernami doprecyzowuje warunki kontraktu zawartego w grudniu ubiegłego roku. Przez następne 4 lata KGHM Polska Miedź będzie dostarczać Chińczykom ok. 1/5 swojej produkcji miedzi.

„To jest umowa bardzo szczegółowa, która mówi o tym, że 50 tys. ton jest zakontraktowane i 50 tys. ton pozostaje opcjonalne. Licząc dzisiaj wartość umowy to jest 800 mln dolarów tylko na 2012 rok” - mówi szef polskiego koncernu.

Wartość kontraktu w okresie 2012-2016 może wynieść nawet 3,6 mld zł. Jak zaznacza Wirth, to nie jest ostatni akcent we wzajemnych relacjach gospodarczych. Rozmawiano bowiem o współpracy w krajach trzecich przy czym nie chodzi tylko o sprzedaż produktów.

„KGHM był jedną z pierwszych firm europejskich, która zarejestrowała swoją miedź katodową o wysokiej jakości na wymagającym rynku chińskim. Tu raczej chodzi o projekty eksploatacyjne czy górnicze” - zapewnia Herbert Wirth. Współpraca z China Minmetals trwa od 1997 roku. W tym czasie polski koncern dostarczył ponad 650 tys. ton miedzi warte ponad 3 mld dolarów.

„Wtedy zaczęliśmy umowę o wolumenie 20 tys. ton miedzi, dziś mamy prawie 5 razy więcej. 2012 rok to jest 15-lecie dobrych relacji - i to mówię z pełnym przekonaniem” - między China Minmetals a KGHM - twierdzi prezes polskiej spółki.

W dodatku relacji, które wyszły poza typowe stosunki handlowe. „W ramach restauracji Łazienek warszawskich KGHM i China Minmetals ufundują odbudowę szlaku chińskiego w Łazienkach. To jest taki miły akcent, że dwie duże korporacje, które stanowią istotny element handlu między dwoma krajami, również mogą kooperować na płaszczyźnie kulturalnej” - uważa Herbert Wirth.

Elementem takiej współpracy jest również publikacja książki „Polska” przygotowana przez „KGHM” w języku chińskim, gdzie znalazły się informacje m.in. o geografii i tradycji kraju.

Umowa między KGHM Polska Miedź a China Minmetals Corporation została podpisana w obecności szefów rządów obu krajów. Chiński premier Wen Jiabao przybył do Polski z dwudniową wizytą.