W kryzysowym 2012 roku gospodarka Polski będzie rozwijać się najszybciej w całej Europie – wynika z opublikowanych dzisiaj prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W wiosennej edycji World Economic Outlook 2012 przewiduje się bowiem, że polska gospodarka zwolni z 4,3 proc. PKB za rok ubiegły do zaledwie 2,6 proc. w tym roku. Ale z takim rezultatem bijemy wszystkie pozostałe kraje Unii, a także zdumiewająco prężną gospodarkę Turcji, która wzbogaci się o 2,3 proc. PKB. Euroland, do którego wędruje 54 proc. polskiego eksportu, przejdzie w tym roku recesję. Gospodarki skurczą się średnio o 0,3 proc. PKB.

Największe spadki zanotują Grecja (-4,7 proc.) i Portugalia (-3,3 proc.). Gospodarki Włoch i Hiszpanii skurczą się po – odpowiednio – 1,9 proc. i 1,8 proc. Ale jeśli Niemcy i Francja pozostaną na plusie – po 0,6 i 0,5 proc. to na przykład PKB Holandii zmniejszy się o 0,5 proc., a Luksemburga – o 0,2 proc.

Najbliższe perspektywy dla Europy oraz związane z tym ryzyka zależą w pierwszej kolejności od rozwoju wydarzeń w strefie euro – podkreśla Fundusz i zakłada, że większość negatywnych czynników wynikających z kryzysu zadłużeniowego i spowolnienia w regionie pod koniec 2011 roku została już zaabsorbowana. Dlatego handel i produkcja przemysłowa powinny w ciągu całego 2012 roku stopniowo dźwigać się dołka.

W efekcie w 2013 roku gospodarka Polski powinna przyspieszyć do 3,2 proc., stając się obok Turcji z tym samym wynikiem liderem Europy – jeśli nie liczyć małej Estonii, dla której przewiduje się wzrost rzędu 3,6 proc. PKB, Dopiero w przyszłym roku inflacja w Polsce powinna zjeść poniżej progu 3,0 proc. (dokladnie 2,7 proc.). z tegorocznego poziomu 3,8 proc.

Mniej pocieszające są prognozy w sferze finansów publicznych. Według MFW deficyt budżetowy w 2012 roku wyniesie bowiem 4,5 proc. PKB, by w rok później zmniejszyć się zaledwie o 0,2 proc. do 4,3 proc. Także bezrobocie szacowane według międzynarodowych standardów w 2011 roku na 9,6 proc., w tym roku pozostanie na poziomie 9,4 proc., zmniejszając się tylko do 9,1 proc. w roku 2013. W calej strefie euro wskaźnik bezrobocia przekroczy natomiast 10 proc.