Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 14 tygodniach 2012 roku o prawie 11% w skali roku do ponad 7,3 mld zł, poinformował IMS Health, niezależna firma badająca rynek farmaceutyczny.

„Kolejne tygodnie przynoszą stopniowy wzrost sprzedaży na rynku aptecznym.

Na początku kwietnia spadki w porównaniu do ubiegłego roku sięgały już tylko 1-3% w ujęciu wartościowym i 5-7% w ujęciu ilościowym. Oznacza to, że średnia tygodniowa wartość sprzedaży aptek była od kilku do kilkunastu milionów złotych niższa niż rok wcześniej.

W kolejnych tygodniach spodziewamy się utrzymania trendu wzrostowego" – powiedział ekspert IMS Health Marcin Gawroński, cytowany w komunikacie.

Od początku 2012 roku największe spadki sprzedaży IMS Health notuje w grupie leków na receptę

Na początku kwietnia, narastająco po 14 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła ponad 3,9 mld zł i była o 16% (ponad 750 mln zł) mniejsza niż rok wcześniej.

W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 13%. „Wydatki pacjentów na leki na receptę nadal znajdują się poniżej ubiegłorocznych wyników, ale systematycznie rosną. Wartość średniej tygodniowej sprzedaży aptek w tej grupie leków jest obecnie o ok. 30 mln złotych niższa niż w ubiegłym roku" - zaznaczył Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) pierwszy tydzień kwietnia po raz pierwszy przyniósł wzrost sprzedaży w ujęciu wartościowym (o11%) i ilościowym (o 9%) w skali roku.

Narastająco, po 14 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była jednak nadal o 11% niższa niż rok wcześniej i wyniosła 1,6 mld złotych. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie o ok. 1 zł do 12,82 zł. Najbardziej (o ponad 10%) spadła sprzedaż preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.