Marcowe dane o inflacji są z punktu widzenia zamierzeń Rady Polityki Pieniężnej neutralne - poinformował PAP prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

"Myślę, że ten odczyt inflacji jest z punktu widzenia zamierzeń Rady neutralny. Co może mieć istotne znaczenie dla decyzji Rady, to odczyty z gospodarki realnej, czyli produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna. To mogłoby mieć ewentualnie wpływ na nastawienie Rady" - powiedział Belka w Łodzi w rozmowie z PAP.

"Natomiast ten odczyt inflacji jest neutralny - ani nie zachęca, ani nie zniechęca do zacieśnienia polityki pieniężnej" - dodał.

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu 2012 roku o 3,9 proc. rok do roku i o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Prezes NBP pytany o ocenę prawdopodobieństwa możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej w maju, odpowiedział: "Jest wysoce prawdopodobne, że na najbliższym posiedzeniu będziemy rozważać zacieśnienie polityki pieniężnej. Czy się na to zdecydujemy, trudno mi powiedzieć. Ale można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem - wręcz graniczącym z pewnością - że będziemy to rozważać, czyli może być wniosek o podwyżkę stóp" - powiedział Belka.