Tempo wzrostu globalnego handlu spadnie w 2012 r. do 3,7 proc., to już drugi rok z rzędu - podano w opublikowanej w czwartek prognozie Światowej Organizacji Handlu.

Wskaźnik wzrostu międzynarodowej wymiany towarów i usług zmalał w 2011 roku do 5 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosił 13,8 proc. Według wstępnych szacunków w 2013 r. ma wzrosnąć do 5,6 proc.

Za światowe osłabienie odpowiada Europa

Jak oświadczył na konferencji prasowej dyrektor generalny WTO Pascal Lamy, główne przyczyny tegorocznego osłabienia dynamiki światowego handlu to głęboka recesja w strefie euro, nasilający się kryzys zadłużenia i problemy z cenami niektórych towarów, a także ryzyka geopolityczne.

Reklama

Lamy zaznaczył, że tegoroczne perspektywy globalnej wymiany handlowej uzależnione są w znacznym stopniu od wyraźnie rozbieżnych trendów gospodarczych w Unii Europejskiej i USA - czyli dwu najsilniejszych partnerów handlowych.

Prognoza WTO na 2012 r. zakłada tegoroczny globalny wzrost gospodarczy na 2,1 proc. PKB, przewiduje także spadek dynamiki eksportu towarów z państw wysoko rozwiniętych do 2,0 proc. z 4,7 proc. w 2011 r. Wskaźnik wzrostu eksportu z państw rozwijających się, do których zaliczana jest m.in. Rosja, lekko wzrośnie - z 5,4 proc. w ubiegłym roku do 5,6 proc. w br.