Główny właściciel Formuły 1, brytyjska firma CVC Capital Partners zamierza pozyskać na rynku co najmniej 2 mld dolarów w wyniku wprowadzenia na giełdę organizatora wyścigów samochodowych.

Według źródeł, na które powołuje się agencja Bloomberg, firma private equity zaoferuje podczas debiutu około 20 proc. akcji w Formule 1. CVC Capital chce doprowadzić do wstępnej oferty publicznej w czerwcu na giełdzie w Singapurze, chociaż ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Za Singapurem przemawia rosnąca popularność wyścigów F1 w Azji. Z kwotą 2 mld dolarów planowane IPO byłoby czwartym największym debiutem na singapurskim parkiecie, gdzie liderem jest jak dotąd Hutchison Port Holdings Trust – właściciel portów w Hongkongu i Chinach - który w marcu 2011 roku ściągnął z rynku 5,5 mld dolarów.

Giełdowy debiut zapewni wycenę organizatora cyklu wyścigów samochodowych na ponad 10 mld dolarów. Bernie Ecclestone, wieloletni dyrektor zarządzający F1 nie planuje sprzedaży swojego udziału 5,3 proc. podczas zbliżającej się oferty; zgodnie z planami CVC utrzyma on także dalej swoje stanowisko szefa.

Do CVC Capital Partners należy 63,4 proc. udziałów w Formule 1. Innym udziałowcem jest administrator zbankrutowanego banku Lehman Brothers, który posiada 15,3 proc. akcji, a kolejnym była żona Ecclestone’a, Slavica, która 8,5 proc. akcji za posrednictwem firmy Bambino Holdings kontroluje 8,5 proc. akcji F1.

Roczne przychody wyścigów F1. osiągnęły 1,17 mld euro, firma na stałe zatrudnia 200 pracowników – wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej CVC.