Getin Noble Bank, który w zeszłym roku był drugim pod względem wielkości dostawcą kredytów hipotecznych w Polsce, ogranicza teraz to finansowanie z powodu spadku marży zysku wywołanej zaostrzoną konkurencją.

Kredyty hipoteczne, których całkowita wartość wzrosła w kraju w zeszłym roku o 19 proc. do kwoty 318,8 mld zł, stały się jednym z czynników ekspansji polskich banków w minionej dekadzie, a samemu Getinowi, który powstał w 2004 roku, pozwoliły zając szóste miejsce pod względem posiadanych aktywów. Liderem sektora jest kontrolowany przez państwo PKO BP.

„Nie ma sensu uczestniczyć w tym wyścigu na rynku kredytów hipotecznych” po tym, jak marża w kredytach udzielanych w złotych spadła poniżej 1 procenta – powiedział w rozmowie z Bloombergiem szef banku Krzysztof Rosiński.

Getin, kontrolowany przez miliardera Leszka Czarneckiego, skoncentruje się na zapewniających najwyższą marżę kredytach konsumenckich, w tym na zakup samochodów i wyposażenia mieszkań, a także na pożyczkach dla małych i średnich firm.

Bank dalej zamierza udzielać klientom około 1 mld zł miesięcznie w nowych pożyczkach. Ale udział kredytów hipotecznych spadł w pierwszym kwartale do około 30 proc. wobec 70 proc. w zeszłym roku – powiedział Rosiński.

Polskie banki przyznały w zeszłym roku 49,2 mld zł w nowych kredytach hipotecznych, co oznacza wzrost o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Według Związku Banków Polskich wartość nowych kredytów w tym roku zapewne nie przekroczy tej kwoty.