Zmiana systemu analogowego na cyfrowy była jednym z tematów wtorkowego spotkania wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z samorządowcami.
Zaproszony na spotkanie przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) przypomniał, że za rok na Mazowszu nie będzie można już odbierać analogowego sygnału telewizyjnego. 19 marca 2013 zaplanowano wyłączenie sygnału nadawanego z Warszawy, a 17 czerwca 2013 - z Łosic.
"Do operacji muszą przygotować się gospodarstwa odbierające telewizję za pośrednictwem nadajników i anten w systemie naziemnego odbioru - powiedział Zarębski na poprzedzającym spotkanie briefingu. - W skali kraju mówimy o 1/3 gospodarstw, które nie są podłączone do kabla lub satelity" - wyjaśnił.
Zarębski podkreślił, że z informacją o zmianie sposobu nadawania sygnału telewizyjnego należy dotrzeć do osób chorych czy starszych, aby zdążyły się one przygotować do zmiany.
Jak dodał, ważną grupą zagrożoną cyfrowym wykluczeniem są mieszkańcy budynków wyposażonych w zbiorowe anteny do odbioru telewizji naziemnej. "Te instalacje nie przeniosą cyfrowego sygnału i wymagają modernizacji" - podkreślił. Według niego ich modernizacją powinni zająć się administratorzy budynków.
Operacja nie dotknie osób korzystających z telewizji kablowej lub satelitarnej. Również właściciele nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 nie muszą kupować dodatkowego dekodera.
Inni odbiorcy muszą liczyć się z pewnymi kosztami. Jak mówił Zarębski, konieczne do odbioru telewizji cyfrowej dekodery kosztują 100-150 zł. Nowa antena - jeśli będzie konieczna - to koszt kilkudziesięciu złotych.
Przedstawiciel KIGEiT podkreślił, że nie każda antena indywidualna odbierająca teraz sygnał analogowy będzie musiała być wymieniona. Już teraz można sprawdzić, czy nasza antena odbierze sygnał cyfrowy - wystarczy zobaczyć, czy na stronie 791 telegazety Programu II TVP wszystkie litery i cyfry są wyświetlone prawidłowo. Jeśli tak, antena będzie się nadawać do odbioru sygnału cyfrowego. Oczywiście - jak przypomniał Zarębski - o ile odbiornik telewizyjny będzie wyposażony w dekoder.
Ekspert zwrócił też uwagę, aby przy okazji całej operacji nie paść ofiarą oszustów.
"Przestrzegamy przed działalnością rozmaitych naciągaczy i oszustów. Spotkaliśmy się już z takimi przypadkami domokrążców, którzy próbują wcisnąć ludziom kit w postaci urządzeń, które nie spełnią swojej funkcji jako dekodery telewizji cyfrowej. Są też naciągacze, którzy usiłują wyłudzić pieniądze, podczas gdy - co kategorycznie należy podkreślić - oferta naziemnej telewizji cyfrowej w momencie wyłączenia telewizji analogowej w całości będzie bezpłatna" - powiedział.
Podkreślił też, że "ta jednorazowa konwersja, kiedy już miniemy granicę kłopotów, w sumie dla odbiorców będzie interesująca i opłacalna".
Jak dodał, w miejsce siedmiu programów i tak dostępnych na obszarze nie całej Polski, otrzymamy "w pierwszym rzucie" blisko 20 kanałów. Dodał, że TVP zapowiada cyfrowe relacje z Euro 2012 w wersji HD.
W przyszłości kolejne programy nadawane cyfrowo - według Zarębskiego - mogą być płatne.