Indeks purchasing managers, PMI, będący wskaźnikiem aktywności przemysłu, wzrósł do poziomu 50,1 pkt wobec odczytu 50 pkt w lutym – wynika z dzisiejszego komunikatu banku HSBC Holdings, który podsumowuje wyniki sondażu firmy Markit Economics. Tymczasem według ocen 21 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga wynik wynosi zaledwie 49,7 pkt., przy czym rezultat powyżej progu 50 pkt oznacza ekspansję, a poniżej – spadek.

Polska gospodarka, która rozwijała się w tym roku najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejhskiej, obecnie zwalnia, gdyż programy oszczędnościowe w strefie euro hamują wzrost tego regionu, głównego rynku dla polskiego eksportu. Produkcja przemysłowa znajdowała się w fazie „stagnacji” i dopiero styczniowy odczyt indeksu PMI na poziomie 52,2 pkt. był odwrotem od tendencji spadkowej – stwierdza HSBC.

„PMI trochę rozczarowuje i odpowiada oczekiwaniom w sprawie zwolnienia wzrostu w roku 2012” – mówi Agata Urbańska, ekonomistka HSBC rezydująca w Londynie. „To podkreśla, że silniejszy odczyt styczniowy był odizolowanym przypadkiem, a prognozy na najbliższy okres mówią o stagnacji”.

Tuż przed godz. 11-tą w Warszawie złoty nieznacznie osłabł z 4,1405 zł wobec euro przed publikacją PMI do 4,1412 zł. Polska waluta w tym roku umocniła się o 7,8 proc. Nowe zamówienia eksportowe pozostały w marcu bez zmian, gdyż kryzys zadłużeniowy w UE stwarza „surowe i niestabilne” warunki – wynika z komunikatu HSBC.