"Nie wyobrażałem sobie, że nagrodą za podpisanie największego kontraktu zbrojeniowego zawartego w ostatnich ośmiu latach może być dymisja. Ale od kilku miesięcy miałem świadomość, że po zmianie w Ministerstwie Skarbu znalazłem się na liście prezesów do odwołania. W spółce od wielu miesięcy trwały rozmaite kontrole, które odbierałem jak nagonkę na mnie" - powiedział PAP Nowak.
Jak powiedziała PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos, resort traktuje decyzję Rady Nadzorczej Bumaru jako "przejście od dyskutowania o kontrakcie do realizacji kontraktu".
Wcześniej media podawały, że Nowak może zostać odwołany ze stanowiska, bo nie uzyskał zgody rady nadzorczej przed zawarciem wieloletniego kontraktu na dostawę do Indii 204 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3, budowanych na bazie czołgu PT-91 w zakładach Bumar Łabędy.
Wartość zamawianego sprzętu indyjski pośrednik określił na 275 mln dol. Pierwszą umowę na dostawy WZT-3 do Indii podpisano w 1999 roku. W 2002 roku zostało zamówionych kolejne 80 wozów za ok. 80 mln dolarów, a dwa lata później podpisano kontrakt na 228 wozów za ok. 210 mln dolarów.
Rada Nadzorcza Bumaru nie podała powodów odwołania prezesa. W komunikacie na stronie internetowej poinformowano, że pełnienie obowiązków prezesa powierzono wiceprezesowi Mariuszowi Andrzejczakowi. W połowie 2011 roku wygrał on konkurs na stanowisko członka zarządu ds. badań i rozwoju.
"Zostawiam Bumar zrestrukturyzowany na wzór firm zachodnich"
"Teraz chcę odpocząć, te cztery lata były dla mnie bardzo pracowite. Zostawiam Bumar zrestrukturyzowany na wzór firm zachodnich i zwiększający sprzedaż eksportową" - powiedział Nowak.
Edward E. Nowak prezesem Bumaru został w 2008 r., przerywając roczny okres poszukiwań szefa holdingu po odwołaniu Romana Baczyńskiego, który kierował Bumarem przez 10 lat. Wcześniej Nowak był m.in. wiceministrem gospodarki, prezesem spółki giełdowej Zasada S.A., później przez wiele lat prowadził prywatną firmę zajmującą się restrukturyzacjami przedsiębiorstw.
Grupę Bumar tworzą: Bumar sp. z o.o., która jest podmiotem dominującym, oraz 40 spółek, w tym zależne, stowarzyszone oraz zagraniczne. W Grupie Bumar 20 spółek to firmy polskiego przemysłu obronnego, specjalizujące się w sprzęcie radarowym, rakietowym i amunicji, wozach bojowych oraz indywidualnym wyposażeniu żołnierzy.