Kanadyjska baza

Choć KGHM dopiero sfinalizował wart ponad 9 mld zł zakup Quadry, spółki mającej złoża w Kanadzie, USA, Chile i na Grenlandii, na celowniku ma już kilka projektów w Ameryce Płn. i Płd. oraz w Afryce. Z naszych informacji wynika, że lubiński koncern interesują m.in. kolejne inwestycje w Kanadzie. Firma bada też możliwość wejścia na bardziej egzotyczne rynki. Obserwuje projekty w Peru oraz na południu Afryki – w Botswanie, RPA i Namibii. Szczegóły na razie są owiane tajemnicą.

Herbert Wirth, prezes KGHM, mówił w zeszłym tygodniu, że niewykluczone, iż do co najmniej jednego przejęcia dojdzie w ciągu najbliższych 2 – 3 lat. – Jest ono niezbędne, by dojść do poziomu produkcji rzędu 700 tys. ton miedzi do 2018 r. – wyjaśniał. Formalnie zakupy ma realizować KGHM International, spółka powstała na bazie Quadry.

Choć w KGHM zapewniają, że koncern stać na samodzielne inwestycje, to nieoficjalnie wiadomo, że spółka rozmawia o współpracy z takimi potentatami, jak China Minmetals i Sumitomo. Eksperci pozytywnie oceniają plany kooperacji z partnerami z Chin i Japonii, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim, gdzie Azjaci mają mocną pozycję.

China Minmetals to potentat w obrocie metalami kolorowymi

KGHM ma złe doświadczenia na Czarnym Lądzie. W 1997 r. zainwestował w kongijskie złoża rudy miedzi Kimpe. Ale wejście do kraju niestabilnego politycznie, nękanego wojnami domowymi, okazało się błędem. KGHM stracił co najmniej 40 mln zł i musiał się wycofać z Kongo. Teraz sytuacja jest inna. Koncern jest bardziej doświadczony na arenie międzynarodowej i – według dr Joanny Kulczyckiej z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN – poradziłby sobie w Afryce bez pomocy Chińczyków i Japończyków. – To firma globalna, która może działać na własną rękę. Choć w niektórych krajach pojawia się ryzyko polityczne, to z drugiej strony przekłada się ono też na większe zyski niż w bardziej stabilnych regionach – tłumaczy. Jak podkreśla, decyzja o rozwoju na rynku międzynarodowym była słuszna i plan dalszego pozyskiwania przez KGHM zasobów poza Polską należy oceniać pozytywnie.