Moskalewicz został we wtorek powołany na szefa Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki. Jak podało Ministerstwo Skarbu Państwa, w postępowaniu konkursowym na stanowisko szefa PERN startowało 7 kandydatów.

"Bez wątpienia strategia PERN będzie elastyczna, zmieniająca się w czasie w zależności od rozwoju sytuacji na rynku, zgodnie z zasadą, że jedną niezmienną rzeczą są zmiany. Jednak, co do zakresu i terminu zmian trudno mi jest się w tej chwili jednoznacznie wypowiadać" - powiedział w czwartek Moskalewicz, pytany przez PAP o plany i najważniejsze zadania spółki.

Plany nowego prezesa: sfinalizowanie budowy nitki rurociągu, zarabianie na światłowodzie

Moskalewicz podkreślił, że jako prezes PERN chciałby m.in. sfinalizować rozmowy z PKN Orlen, dotyczące budowy rurociągu finalnego (produktowego) na trasie Boronów-Trzebinia, a także przeanalizować i podjąć decyzję w sprawie przyszłego wykorzystania tzw. pierwszej nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" z Adamowa, przy granicy z Białorusią, do Płocka.

"Przeanalizujemy też lepsze wykorzystanie linii światłowodowej, która może stanowić dodatkowe źródło przychodów dla spółki" - zapowiedział nowy prezes PERN.

Moskalewicz to absolwent studiów MBA w Polsko-Amerykańskiej Szkole Biznesu - Institute of Business Studies Politechniki Krakowskiej i Central Connecticut State University USA, studiów podyplomowych w studium kształcenia kadr kierowniczych Akademii Ekonomicznej oraz magisterskich Akademii Rolniczej w Krakowie. W przeszłości był m.in. wiceprezesem i członkiem zarządu PZU oraz PZU Życie.

Ostatnio Moskalewicz był prezesem płockiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego (OBR), spółki Skarbu Państwa, która jest m.in. jednym z największych w Europie producentów benzyny lotniczej. OBR zajmuje się także produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych i chemikaliów ochronnych. Prowadzi też badania analityczne na rzecz przemysłu rafineryjnego.

Na stanowisku prezesa PERN Moskalewicz zastąpił odwołanego przez Walne Zgromadzenie spółki w styczniu 2011 r. Roberta Soszyńskiego. Soszyński był szefem PERN od grudnia 2008 r.

PERN "Przyjaźń" jest jednoosobową spółką Skarbu państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.

Terminal w Gdańsku miał być budowany z Niemcami

We wrześniu 2011 r. PERN i niemiecki Oiltanking zawarły umowę, dotyczącą powołania spółki joint venture do budowy za około 200 mln euro bazy magazynowo-przeładunkowej w Gdańsku. Umowa w przyjętym wówczas kształcie przestała jednak obowiązywać 22 grudnia 2011 r. Oficjalnie PERN nie chciał komentować sprawy, w tym szczegółów, dotyczących ustania obowiązywania umowy. Wcześniej spółka informowała, że budowa bazy, przystosowanej do przeładunku i magazynowania ropy naftowej oraz paliw gotowych, w tym oleju napędowego i paliwa lotniczego, a także płynnych produktów chemicznych, powinna zakończyć się najpóźniej na przełomie 2014-15 r. Planowano, że nominalna pojemność bazy, na terenie której miałoby powstać 19 zbiorników, wyniesie ponad 700 tys. m sześc., przy szacowanym, maksymalnym poziomie przeładunków 14 mln m sześc. rocznie.

W styczniu 2010 r. PERN podpisał umowy na budowę ostatniego odcinka tzw. trzeciej nitki rurociągu wschodniego na trasie Zawady-Orzechowo o długości 62,5 km w terminie do końca 2012 r. Budowa tzw. trzeciej nitki rurociągu wschodniego o łącznej długości około 232 km z Adamowa do Płocka trwa od 2002 r. PERN informował wcześniej, że po zakończeniu budowy tej magistrali, tzw. I nitka odcinka wschodniego ma zostać przekształcona z rurociągu naftowego na produktowy, służący do transportu paliw gotowych.