Fiński premier Jyrki Katainen jest wymieniany wśród możliwych kandydatów na następcę szefa eurogrupy Jean-Claude'a Junckera, którego mandat kończy się w czerwcu. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy spotyka się w środę z Junckerem, by rozmawiać o jego następcy.

O tym, że Katainen chciałby objąć funkcję szefa eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro, którzy spotykają się przynajmniej raz w miesiącu, napisał powołując się na media fińskie i szwedzkie portal EUobserver.com.

Obecny szef eurogrupy Jean-Claude Juncker / Bloomberg / Jock Fistick

Premier Finlandii zaprosił na 23-25 marca na "zimowe rekolekcje" do miejscowości Saariselka w północnej Finlandii grupę europejskich polityków - przywódców i ministrów - by rozmawiać, jak to ujął w zaproszeniu, o "sposobach wychodzenia z kryzysu gospodarczego w Europie". Jak pisze EUobserver.com, inicjatywa Katainena może być interpretowana jako promowanie swojej kandydatury na szefa eurogrupy.

"To możliwa i wiarygodna" kandydatura - powiedziały PAP w środę znające tę sprawę źródła unijne. Jak zaznaczyli rozmówcy PAP, jest to bardzo wstępny etap procesu wyboru, na którym "dopiero pojawiają się nazwiska".

"Potem przewodniczący Van Rompuy będzie musiał skonsultować kandydatury z przywódcami państw strefy euro" - dodały źródła. Van Rompuy poza tym, że sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej (czyli szczytów przywódców 27 państw UE), został zatwierdzony w miniony czwartek na przewodniczącego szczytów euro (na poziomie przywódców "17") na dwa i pół roku.

Fin pasuje jednak do kryteriów, jakie nieoficjalnie stawia się następcy Junckera. Powinien to być - jak powiedziała w poniedziałek minister finansów Austrii Maria Fekter - przywódca kraju ze strefy euro z doświadczeniem w roli ministra finansów, pochodzący z kraju, który w ratingach ma potrójne "A". "To powinna być osoba z kraju, który nie jest objęty programem ratunkowym (co wyklucza Grecję, Portugalię i Irlandię - PAP), a wręcz przeciwnie - jest tak stabilny, że doda temu stanowisku wiarygodności" - dodała Fekter, cytowana przez EUobservera.

Te kryteria spełnia Katainen. Problemem może być jednak jego narodowość, ponieważ Finem jest także komisarz ds. walutowych i euro Olli Rehn.

Źródła dyplomatyczne podkreślają, że decyzja powinna być podjęta w pakiecie wraz z innymi stanowiskami, m.in. nominacją szefa nowego stałego funduszu ratunkowego dla strefy euro ESM oraz nowego stałego członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego (po odchodzącym niebawem Hiszpanie).

57-letni Juncker, najdłużej urzędujący spośród wszystkich obecnych premierów państw UE (od 1995 roku), stoi na czele eurogrupy od 2004 roku, a obecnie także jest ministrem skarbu. Pod koniec 2010 jego mandat szefa eurogrupy został przedłużony na dwa i pół roku, co było niezbędne z powodu zmiany statusu Eurogrupy w Traktacie z Lizbony.