Gazeta podkreśla, że powstały z połączenia dwóch polskich spółek nowy podmiot finansowy staje się trzecim, co do wielkości bankiem w Polsce. W następstwie tej operacji Banco Santander pod kierownictwem Emilio Botina będzie kontrolował 76,5 procent udziałów połączonego banku z możliwością wzrostu w przyszłości do poziomu 81,5 procent.
"Dzięki tej transakcji, Banco Santander znacząco wzmocni swoją obecność w Polsce, jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Europie, osiągając masę krytyczną, jakiej poszukujemy na naszych kluczowych rynkach (...). Operacja ta odzwierciedla również elastyczność i inne zalety modelu spółek naszej grupy. (...) Od samego początku będziemy generować zyski dla akcjonariuszy Banco Santander i podmiotu powstałego w wyniku fuzji, z czasem stworzymy silniejszy bank dla polskich klientów i pracowników" - cytuje E. Botina "El Pais".
Dziennik podkreśla, że nowy podmiot finansowy będzie dysponował siecią ok. 900 placówek i obsługiwał 3,5 mln klientów indywidualnych na terenie całego kraju. Akcentuje ponadto, że uwzględniając aktywa działającego już w Polsce Santander Consumer Finance, łączne udziały hiszpańskiego banku na polskim rynku będą stanowić ok. 10 proc.
"Dzięki tej transakcji Santander poszerzy swoją działalność w Polsce, jednym z 10 sowich największych rynków, co odzwierciedla długoterminowe zobowiązanie banku wobec tego kraju" - komentuje inny hiszpański dziennik "El Mundo".
Gazeta podkreśla ponadto, że po ubiegłorocznym przejęciu przez Banco Santander polskiego Banku Zachodniego WBK, fuzja obu spółek dodatkowo zwiększy synergię usług oferowanych na polskim rynku.
Liczący ponad 150 lat Banco Santander to detaliczny i komercyjny bank wywodzący się z Hiszpanii. Jest jedną z najsilniejszych marek globalnego sektora finansowego. Działa w 30 krajach, obsługuje ponad 95 mln klientów i dysponuje największą w świecie siecią oddziałów bankowych.
Santander jest największą grupą finansową w Hiszpanii i Ameryce Południowej. Ponadto zajmuje silną pozycję rynkową w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Bank był jednym z najbardziej aktywnych podmiotów finansowych, jeśli chodzi o dokonywanie zakupów w czasie kryzysu finansowego.
Banco Santander posiada obecnie 96,25 proc. akcji BZ WBK; 3,75 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy. KBC NV z grupy KBC Group NV posiada 80 proc. akcji Kredyt Banku.