Holding zbrojeniowy Bumar powinien zostać przekształcony w spółkę akcyjną do końca tego roku, poinformowali agencję ISB przedstawiciele zarządu. Nie wykluczają oni, że firma może potem rozpocząć przygotowania do wejścia na GPW.

Bumar poinformował też o zakończeniu wdrożenia nowoczesnego systemu do zarządzania.

"Zakładamy, że przed końcem roku zostanie zakończone przekształcenie w spółkę akcyjną" - powiedziała ISB wiceprezes ds. finansowych Aldona Wojtczak. Zaznaczyła, że przekształcenie w SA jest związane z konsolidacją wewnątrz grupy, która musi być zakończona najpierw.

Bumar musi być dokapitalizowany. Jak? zależy od resortu skarbu

Wiceprezes dodała, że w przyszłości firma ma zostać dokapitalizowana i nie wykluczyła, że sposobem na to może być wprowadzenie na giełdę. Podkreśliła jednak, że decyzje nie zapadły i leżą w gestii resortu skarbu.

Bumar ma pozostać w polskich rękach

W zeszłym roku media informowały, że Bumar może trafić na giełdę w 2012 r. Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór deklarował, że Bumar nie zostanie sprzedany zagranicznemu inwestorowi.

W czwartek Bumar oraz IBM poinformowały, że zakończyły blisko trzyletni proces wdrażania w firmie systemu do zarządzania przedsiębiorstwem (SAP ERP). System, wspólnie z wdrażanym oprogramowaniem IBM Cognos, wspiera nowy model zarządzania w grupie. Spółki podały, że wdrożenie systemu do zarządzania zajęło blisko trzy lata.

W pierwszej kolejności wdrożono część finansowo-księgową i kontrolingową systemu. IBM dostarczył również platformę POWER i5 oraz bazę danych IBM DB2. "Wdrożony system SAP ERP to sprawdzone na rynku narzędzie do obsługi finansowej przedsiębiorstwa. Jest używany przez ponad 95% firm zbrojeniowych na świecie" - powiedziała dziennikarzom Anna Sieńko, szefowa IBM na Polskę i kraje bałtyckie.

Grupa Kapitałowa Bumar powstała w 2002 r. Obecna strategia rozwoju i restrukturyzacji firmy opiera się na zapisach rządowej strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012. Bumar sp. z o.o. jest czołowym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.

Struktura Bumaru

Narodowy koncern Bumar tworzą: Bumar sp. z o.o., która jest podmiotem dominującym w grupie oraz 40 spółek, w tym spółki zależne, stowarzyszone oraz spółki zagraniczne. W grupie Bumar 20 spółek to spółki polskiego przemysłu obronnego o specjalizacji radarowej, rakietowej i amunicyjnej, wozów bojowych oraz indywidualnego wyposażenia żołnierza.

Strukturę Grupy Bumar tworzą dwie produktowe podgrupy kapitałowe: Bumar Amunicja SA i Bumar Żołnierz SA oraz dwie dywizje: Bumar Elektronika i Bumar Ląd, które działają w formie konsorcjów. W strukturze Grupy Bumar funkcjonują również dwie spółki handlowe. Roczne przychody Bumaru to ponad 2 mld zł.