Szwajcarski minister gospodarki Johann Schneider-Ammann oświadczył dzisiaj, że frank jest "przeszacowany" i najpewniej straci na wartości wobec euro.

"To kwestia czsu, że frank szwajcarski będzie zmierzał w stronę równowagi siły nabywczej we euro" – powiedział minister podczas briefingu z minister gospodarki Polski, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem w Warszawie – "Ale jak dotąd nauczyliśmy się żyć z jego gwałtownymi zmianami” – relacjonuje agencja Bloomberg.

Schneider-Ammann dodał, iż jest spokojny, że Unia Europejska “robi wszystko co możliwe”, żeby rozwiązać kryzys zadłużeniowy, który spowodował spadek wartości wspólnej europejskiej waluty w czwartym kwartale i uderzył w szwajcarski eksport, który juz znajdował się pod presją z powodu aprecjacji franka.

Według dzisiejszego kursu NBP za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 3,5027 zł, rynek wycenia walutę nieco wyżej – na 3,5150 zł. Od początku dzisiejszych notowań frank podrożał o 2,5 grosza. Złoty osłabł także wobec euro, za które trzeba dać prawie 4,24 zł.