Uprawy zbożowe w północno-zachodnich rejonach Europy, w tym Polski, Francji i Niemiec, najpewniej ucierpiały wskutek mroźnej aury – stwierdza unijna agenda zajmująca się monitorowaniem zbiorów.

„Szkody wywołane mrozem z powodu obecnych chłodów wystąpią najpewniej we wschodniej Francji, w krajach Beneluksu, Niemczech, Polsce i Czechach, a także na Ukrainie” – czytamy w raporcie MARS (Monitoring Agricultural Resources) zamieszczonym na stronie internetowej unijnej agendy ds. monitorowania zbiorów i cytowanym przez agencję Bloomberg.

Łagodna aura przed nadejściem chłodów częściowo przyczyniła się do tego, że ozime zboża nie zdążyły się utwardzić, co oznacza, iż stały się bardziej podatne na zmarznięcia – sugeruje MARS. Przed nastaniem mrozów pokrywa śnieżna była nieobecna, albo „bardzo cienka” zarówno w Europie Zachodniej i Polsce, jak i w regionie Morza Czarnego.

W pełni utwardzone zboża ozime mogą tolerować temperaturę do minus 18 stopni Celsjusza, gdyż z fizjologii roślin wynika, ze wraz ze spadkiem temperatury zmienia się punkt zamarzania w płynach komórkowych - twierdzi MARS.

Największym producentem pszenicy w Unii Europejskiej jest Francja, za którą plasują się Niemcy. Polska jest na czwartym miejscu za Wielką Brytanią (według danych za 2010 rok)