Liczba upadłości firm zwiększyła się o 4,8% m/m do 66 w styczniu br., zaś w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 53,5%, poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

"Na wyższy od oczekiwanego wynik w styczniu r/r miał wpływ przede wszystkim efekt bazy.

W całym ubiegłym roku był to miesiąc, w którym upadło najmniej przedsiębiorstw. Wynikało to ze szczególnie dużej ilości rozpatrzonych przez sądy wniosków jeszcze w ostatnim kwartale 2010 r." - głosi komunikat.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 743 przedsiębiorstwa

Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po styczniu okazała się o 3,2% wyższa od zanotowanej po grudniu (720), podano także.

Najwięcej upadłości w branżach: poligraficznej, budowlanej

Największe ryzyko prowadzenia działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, mierzone ilością upadłości w stosunku do ilości firm działających w danym sektorze przedsiębiorstw odnotowano, w utrzymującej się w czołówce, branży poligraficznej (4,21% wobec 1,90% w analogicznym okresie), w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,89% wobec 1,52% ), wśród producentów sprzętu transportowego (2,66% wobec 0,68%) oraz w branży budowlanej (2,60% wobec 1,69 %).

KUKE nadal oczekuje, że wzrost gospodarczy w roku 2012 wyniesie 3,6% wobec 4,3% rok wcześniej. "Przy założeniu obniżenia tempa wzrostu gospodarczego oraz utrzymania wskaźnika rentowności obrotu netto firm zbliżonego do 4,4%, w tym roku oczekiwany jest wzrost liczby upadków przedsiębiorstw do około 760, czyli wynoszący 6%.

Większa niż w roku 2011r. liczba upadłości dotyczyć może zwłaszcza pierwszego oraz czwartego kwartału tego roku" - czytamy w komunikacie.