"Podstawą wydania decyzji było wyczerpanie przez PGNiG możliwości wykorzystania działań rynkowych zapewniających zbilansowanie dostaw oraz prognozowane utrzymanie się rekordowego zapotrzebowania na gaz w najbliższych dniach" - wyjaśniło Ministerstwo Gospodarki w czwartkowym komunikacie.
Resort wskazał, że średnie zapotrzebowanie dobowe na gaz w styczniu 2012 r. wyniosło 51,2 mln m sześc. przy średniodobowej temperaturze -0,6 stopnia Celsjusza. 1 lutego zapotrzebowanie odbiorców wzrosło do poziomu 67,6 mln m sześc. przy średniodobowej temperaturze -11,9 stopni Celsjusza.
"Zgodnie z prognozą OGP Gaz-System SA, w okresie od dnia 2 do dnia 6 lutego 2012 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny może przekroczyć 72 mln m sześc. na dobę (warto pokreślić, że największe do tej pory szczytowe dobowe zapotrzebowanie odnotowano w styczniu 2010 r. - 68,1 mln m sześc.). Uruchomienie zapasów obowiązkowych umożliwi operatorowi zapewnienie stabilność dostaw gazu do odbiorców" - podkreślono.
Wniosek o możliwość korzystania z zapasów obowiązkowych zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu Gaz-System skierował do ministra gospodarki w środę.
Uruchomienie rezerw ma związek ze środową decyzją Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu do największych odbiorców: Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy.
PGNiG oceniło, że wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy przekroczy poziom 70 mln m sześc. na dobę, co - bez wsparcia z magazynów - niesie ze sobą zagrożenie niezbilansowania systemu przesyłowego.
Według stanu na 30 stycznia 2012 r., w podziemnych magazynach gazu PGNiG zgromadzone było 1,177 mld m sześc., w tym 555,8 mln m sześc. zapasu obowiązkowego, którego uruchomienie leży w gestii ministra gospodarki. Znaczna część zapasów obowiązkowych znajduje się w magazynie szczytowym KPMG Mogilno, z którego można odbierać do 20 mln m sześc. gazu na dobę.