Grupa Blackstone, jednego z głównych graczy na globalnym rynku private equity, jest gotowa zaangażować się w projekty inwestycyjne w Polsce – podaje portal newseria.pl.

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego prezydent zachęcał do inwestowania w Polsce szefów największych banków inwestycyjnych, firm doradczych i światowych koncernów, m.in. z sektora ubezpieczeń, bankowości, energetyki.

„Łączna suma aktywów tych instytucji, ich suma bilansowa to 13 bln euro, czyli 35 razy PKB Polski” - podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

I dodaje, że podczas spotkań padło wiele deklaracji dotyczących zaangażowania kapitałowego w Polsce.

Blackstone działa na rynku nieruchomości

„Grupa Blackstone zaproponowała gotowość wejścia w projekty inwestycyjne. Przedstawiciele tej grupy będą w Polsce za dwa tygodnie” - mówi minister.

Blackstone to amerykański fundusz, lider w inwestycjach private equity na rynku nieruchomości. W ciągu ostatnich 20 lat Grupa dokonała ponad 300 odrębnych transakcji na łączną kwotę 28 miliardów dolarów. W Polsce uczestniczyła w transakcji sprzedaży Galerii Pestka przez niemieckiego inwestora platformie King's Street Retail.

13 proc. kapitału grupy Blackstone należy do China Investment Corporation.

„Ten wątek chiński dość mocno pojawiał się w rozmowach. Informacja od prezydenta, że Polska uzyskała statut strategicznego partnera Chin w wymiarze politycznym i że we wspólnym oświadczeniu prezydenta Komorowskiego i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Hu Jintao, rząd chiński zobowiązuje się do wspierania importu ze strony Chin, to też budziło dosyć duże zainteresowanie ze strony partnerów inwestycyjnych” - podkreśla minister Dziekoński.

Zainteresowanie, szczególnie związane z inwestycjami ukierunkowanymi na tworzenie nowych produktów na rynek chiński, zarówno luksusowych, jak i przemysłowych.

Według ministra Dziekońskiego ważna jest również deklaracja słoweńskiej spółki Triglav.

„Poinformowała, że chce wejść na giełdę warszawską, mimo że jest już notowana na giełdzie lublańskiej. Uznała to za wzmocnienie pozycji inwestycyjnej. Warto też pamiętać, że spółka Triglav jest w tej chwili właścicielem około 40 proc. całości sprywatyzowanych aktywów Słowenii. To też pokazuje przeniesienie tego ciężaru kapitałowego na rynek warszawski” - mówi minister.

O planach największego słoweńskiego ubezpieczyciela było już głośno w ubiegłym roku, kiedy rada nadzorcza Triglav wyraziła zgodę na emisję akcji. Spółka w 62 proc. należy do skarbu państwa.