"Do 18 marca musimy dokonać przeglądu rocznego polskiego ratingu. Myślę, że prawdopodobieństwo zmiany ratingu jest niskie, a zmiany perspektywy ratingu jest nieco wyższe, ale też niskie. Dotyczy to całego 2012 roku" - powiedział w czwartek dziennikarzom Napolitano.
Obecnie długoterminowy rating Polski agencji Fitch to "A minus" dla waluty zagranicznej oraz "A" dla waluty krajowej
Perspektywa ratingów jest stabilna.
"W porównaniu z poprzednim rokiem nasze obawy o stan finansów publicznych się zmniejszyły, natomiast wzrosły obawy o stan gospodarki. Na razie musimy poczekać, czy rząd wdroży to, co zapowiedział.
Poprawę ratingu gwarantują tylko reformy
Jeżeli będzie jasne, że rząd przeprowadza konsolidację finansów publicznych i reformy gospodarcze, do tego poprawi się sytuacja w strefie euro, a polska gospodarka nadal będzie sobie dobrze radziła, może to w dłuższej perspektywie poprawić rating Polski" - powiedział Napolitano.
Problem z długiem może doprowadzić do obniżki ratingu Polski
"Jeśli jednak Polsce nie udałoby się ustabilizować poziomu długu do PKB i miałaby ona problemy z finansowaniem i rolowaniem długu zewnętrznego, mogłoby to w dalszej perspektywie obniżyć rating" - dodał.
"Prognozujemy, że w tym roku deficyt sektora będzie nieco wyższy niż 3,3 proc. prognozowane przez KE. Decyzje podjęte w budżecie na ten rok to krok w dobrym kierunku, ale potrzebne są dalsze posunięcia, by deficyt sprowadzić poniżej 3,0 proc. PKB" - poinformował Napolitano.