Prace nad ogłoszeniem postępowania przetargowego na wybór dostawcy technologii do polskiej elektrowni jądrowej nie zakończą się w tym roku - poinformowała w czwartek PAP spółka PGE Energia Jądrowa. Termin ogłoszenia przetargu zostanie podany do publicznej wiadomości "jak tylko będzie to możliwe".

Spółka dodała, że dokładny termin ogłoszenia przetargu zostanie podany do publicznej wiadomości "jak tylko będzie to możliwe". Kontynuowane są aktywne prace nad m.in.: wyborem inżyniera kontraktu, wyborem wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych oraz nad modelem finansowania projektu - podkreśla PGE EJ.

Spółka zaznaczyła też, że możliwe zmiany w harmonogramie projektu, w tym ogłoszenie przetargu na dostawcę technologii, nie wpłyną na datę zarówno rozpoczęcia budowy, jaki i uruchomienia samej elektrowni jądrowej.

Przetarg na dostawcę technologii pierwotnie miał być rozpisany przez inwestora elektrowni - Polską Grupę Energetyczną - do końca 2011 r., natomiast ma zostać rozstrzygnięty do końca 2013 r.

Według PGE, w tym momencie ma być już znana ostateczna lokalizacja. W listopadzie Grupa wybrała trzy potencjalne lokalizacje - Żarnowiec, Choczewo i Gąski, w których wyłoniona w przetargu firma dokona specjalistycznych badań.

Przetarg na inżyniera kontraktu - zgodnie z planami PGE - ma zostać rozstrzygnięty w pierwszych miesiącach 2012 r.

Pierwszy reaktor pierwszej polskiej siłowni ma ruszyć do końca 2020 r.