Fundusz inwestycyjny Berkshire Hathaway należący do Warrena Buffetta, trzeciego najbogatszego człowieka na świecie, kupił dziennik „Omaha World-Herald” wychodzący w rodzinnym mieście miliardera – podał serwis BBC.

Transakcja opiewająca na 150 mln dolarów zobowiązuje także Berkshire do przejęcia długu gazety wartości 50 mln dolarów. Buffett wcześniej się zastrzegał, że nie będzie inwestował w prasę ze względu na spadające zyski.

Do Berkshire już należy „Buffalo News”, fundusz ma także znaczące udziały w „Washington Post”, jednym z wiodących tytułów w USA. Ale podczas spotkania z akcjonariuszami „Word-Herlad” Buffett zapewniał, że nie zainwestowałby w gazetę, gdyby sądził, że jej los jest przesądzony.

Gazeta do tej pory funkcjonowała w ramach systemu własności pracowniczej. Pracownicy, emerycie i przedstawiciele fundacji kierującej gazetą zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za przejęciem.

Dziennik zatrudnia 1600 osób, jego codzienny nakład sięga 135 tys. egzemplarzy, a wydanie weekendowe – około 170 tys. egzemplarzy. Do Berkshire Hathaway należy ponad 80 firm, fundusz posiada wiele udziały w takich kolosach jako koncern Coca-Cola i amerykański bank Wells Fargo. W listopadzie Berkshire przejął udziały IBM za kwotę 10,7 mld dolarów, chociaż Buffett tradycyjnie stroni od inwestycji w spółki technologiczne.