Kredytodawcy Grecji sprzeciwiają się naciskom ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby zaakceptować większe straty z tytułu posiadania greckich obligacji rządowych – pisze agencja Bloomberg.

Obligatariusze chcą, żeby warte 70 mld euro nowe obligacje greckiego rządu, które mają być wyemitowane w zamian za stare papiery dłużne, zawierały dodatkowo kupon wartości 5 proc. – twierdzą anonimowi informatorzy agencji zapoznani z przebiegiem rokowań.

MFW nalega na zaakceptowania kuponów znacznie mniejszej wartości. Chodzi o to, żeby dług Grecji w relacji do PKB tego kraju sprowadzić do poziomu 120 proc. w roku 2020, co stanowi kluczowy element porozumienia liderów UE z 27 października. Apostolos Tamvakakis, prezes Narodowego Banku Grecji, instytucji komercyjnej, powiedział dzisiaj akcjonariuszom podczas spotkania w Atenach, że rozmowy w sprawie zamiany papierów dłużnych powinny wkrótce się zakończyć.

Dług Grecji zwiększy się w przyszłym roku prawie dwukrotnie do rozmiarów gospodarki kraju, jeśli nie dojdzie do porozumienia z inwestorami – ostrzegł MFW na początku zeszłego tygodnia.

Zgodnie z drugim pakietem ratunkowym dla Grecji, wycenianym na 130 mld euro, prywatni inwestorzy mają pogodzić się ze stratę rzędu 50 proc. w papierach dłużnych o łącznej wartości 206 mld euro.

Porozumienie w sprawie swapu papierów dłużnych negocjuje z unijnymi władzami komitet kredytodawców Grecji, w skład którego wchodzą przedstawiciele AXA, francuskiej grupy ubezpieczeniowej, niemieckiego Commerzbanku, holenderskiej ING Groep i Narodowego Banku Grecji. Na początku grudnia z komitetu wycofał się hiszpański fundusz hedgingowy Vega Asset Management nie zgadzając się straty przekraczające 50 proc. wartości nominalnej greckiego długu.