"Cały czas czytam, słyszę o katastrofie finansowej, o fatalnej sytuacji, o czymś, co powoduje prawie rozpad Krakowa, a tymczasem największa na świecie agencja ratingowa Standard&Poor's, ta sama, która obniżyła rating Stanom Zjednoczonym i kilku innym krajom, utrzymała naszą ocenę na poziomie najwyższym, jaki jest możliwy dla Polski" - powiedział dziennikarzom w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że analitycy S&P zasugerowali nawet w swojej ocenie możliwość powiększenia zadłużenia Krakowa poprzez zaciąganie kredytów na spółki miejskie. W opinii Majchrowskiego nie ma obecnie takiej potrzeby, bo wszystkie przedsięwzięcia realizowane przez te firmy mają zabezpieczone finansowanie.

Kraków "prowadzi dobrą politykę finansową, beż żadnych zagrożeń"

Prognozowane na koniec tego roku skumulowane zadłużenie miasta wyniesie nieco ponad 2 mld zł, czyli blisko 58,6 proc. rocznych dochodów gminy. Maksymalny pułap tego wskaźnika może wynieść 60 proc.

Przyznanie Krakowowi w 2011 roku ratingu na poziomie A- z perspektywą stabilną oznacza utrzymanie przez miasto pozycji z lat 2008-2010. W 2008 roku Kraków jako pierwsze Polskie miasto otrzymał od S&P rating w kategorii "A".