Osoby poszukujące okazji cenowych w internecie muszą pamiętać, że porównywarki internetowe nie są sklepami, a jedynie witrynami zestawiającymi oferty wirtualnych sklepów na podstawie publicznie dostępnych danych lub cenników dostarczanych przez sprzedawców. I odpowiedzialność za prawdziwość oferty zamieszczonej w porównywarce ponoszą tylko sprzedawcy internetowi.
– Operatorzy serwisów porównujących oferty sklepów internetowych najczęściej zastrzegają w regulaminach, że dokładają starań, aby prezentowane przez nich informacje były zgodne z aktualnym stanem faktycznym – tłumaczy Marcin Berlak, radca prawny w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. Serwisy nie są jednak dostawcami treści umieszczonych w sklepach internetowych, więc nie mają pełnego wpływu na oferty tych sklepów.
– Operatorzy tych serwisów nie są więc w stanie zagwarantować cen podanych w sklepach internetowych, co wynika także z faktu, że nie są oni stronami transakcji zawieranych w sklepach internetowych – podkreśla mecenas Berlak.