„Prezes URE zaakceptował dziś taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię odbiorcom w gospodarstwach domowych (Energa Obrót, Enea, PGE oraz Tauron Sprzedaż)" - poinformowała Głośniewska, cytowana przez Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE).

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podwyżki są na poziomie zbliżonym do poziomu inflacji. Średni wzrost cen energii elektrycznej, dla odbiorców w taryfie G, wyniesie 5,1%. Największa podwyżka czeka odbiorców Tauronu, działającego na południu Polski. Jego klienci zapłacą za energię o 5,88% więcej.

Rachunki wzrosną przeciętnie o 2 zł

Dla przeciętnego gospodarstwa domowego (1 500 kWh rocznego zużycia) oznacza to podwyżkę o ok. 2 zł netto miesięcznie. O 5,18% wzrosną ceny energii w gdańskiej Enerdze. Poznańska Enea podwyższy stawki o 4,86%, natomiast Polska Grupa Energetyczna o 4,46 %. Rachunki przeciętnego gospodarstwa domowego wzrosną w PGE o 1,53 zł netto miesięcznie. Regulator zatwierdził również taryfy dwóch z sześciu operatorów systemu dystrybucyjnego - szwedzkiego Vattenfalla i niemieckiego RWE.

Zatwierdzone dzisiaj taryfy zaczną obowiązywać klientów z grupy taryfowej G od 1 stycznia 2012 roku.