Rekordową kwotę 28 miliardów dolarów zapewniła sobie liga amerykańskiego futbolu, National Football League, za przyznanie praw do transmisji telewizyjnych dla kanałów Fox, NBC i CBS. Umowa jest ważna przez dziewięć lat – podał portal advanced-televison.com.

To oznacza roczną stawkę w wysokości 3,1 mld dolarów. Jest ona wyższa o 63 proc. w porównaniu z sumą 1,9 mld dolarów, jaką płacą telewizje CBS, NBC i Fox dla ligi NFL na podstawie obecnie obowiązującego kontraktu. Nowa umowa, która wejdzie w życie w sezonie 2013 roku i potrwa do roku 2022, została podpisana w dwa miesiące po zawarciu ośmioletniego kontraktu przez ligę z kanałem ESPN należącym do koncernu Walt Disney. W tym przypadku roczne oplaty kanału sportowego wzrastają z 1,1 mld dolarów do 1,9 mld dolarów.

Chociaż oglądalność sieci telewizyjnych spada, gdyż widzowie chętniej wybierają telewizję kablową i szukają rozrywki w Internecie, programy sportowe nadal mogą liczyć na dużą widownię. W tym sezonie rozgrywki NFL transmitowane przez NBC, CBS i Fox gromadziły przeciętnie 20 milionów widzów – znacznie więcej niż typowe programy rozrywkowe.

Dzięki umowom z nadawcami telewizyjnymi, kanałem sportowym ESPN i kwotą 1 mld dolarów z DirecTV, która zapewnia abonentom tzw. niedzielny pakiet umożliwiający widzowi oglądanie dowolnie wybranego meczu, liga futbolu amerykańskiego, NFL, będzie wkrótce zarabiać 6 mld dolarów rocznie z tytułu przyznanych praw do transmisji telewizyjnych.