W swoim komunikacie Fitch podała, że obniża długoterminowy rating zadłużeniowy banków o jeden szczebel do kategorii A z poziomu A+. Spadły także ratingi brytyjskiego Barclays, szwajcarskiego Credit Suisse, niemieckiego Deutsche Bank i francuskiego BNP Paribas – relacjonuje Bloomberg.

Decyzja ta zamyka przegląd firm finansowych przez trzy wielkie agencje ratingowe. Moody’s Investors Service zdegradował amerykańskie banki już we wrześniu wskazując na pewne prawdopodobieństwo, że USA będą musiały udzielić sektorowi wsparcia w razie konieczności. Standard & Poor’s obniżył ratingi w zeszłym miesiącu.

Kredytodawcy tacy, jak Bank of America i Citigroup oświadczyli, że będą musieli pozyskać miliardy dolarów na cele zastawu oraz spodziewają się wyższych kosztów udzielania pożyczek na wypadek degradacji. 

“Trudno w tym dostrzec czegoś pozytywnego, decyzja odzwierciedla nastroje, jakie panują obecnie we wszystkich globalnych firmach finansowych” – mówi Michael Nix, menedżer Greenwood Capital z Karoliny Poludniowej. 


Fitch zdegradował Barclays i Credit Suisse z poziomu AA- do A, obniżając natomiast BNP Paribas I Deutsche Bank z AA- do A+. Rating zadłużeniowy amerykańskiego banku Morgan Stanley został potwierdzony na poziomie A.