Planowane przez rząd reformy i konsolidacja finansów publicznych mogą być receptą na rosnący w czasie kryzysu deficyt budżetowy Polski - mówi PAP główny ekonomista EBOR Erik Berglof. Uważa, że dzięki temu deficyt może być utrzymany na zrównoważonym poziomie.

Ekonomista popiera plany reform nakreślone przez premiera Donalda Tuska w expose.

"Polska w czasie kryzysu radziła sobie znacznie lepiej, niż inne kraje regionu. Pomimo tego obserwowaliśmy rosnącą ekspansję fiskalną, a kraj musi prowadzić zrównoważoną politykę fiskalną. Oczywiście realizacja wszystkich planów zakreślonych w expose nie będzie łatwa w czasie trwającego kryzysu w strefie euro. Jeśli jednak zostanie przeprowadzona skutecznie, utrzyma to deficyt na zrównoważonym poziomie. Docenią to rynki" - zaznaczył.

Berglof ocenia też pozytywnie zapowiedź podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce. "Wiele krajów podejmuje takie działania. To efekt gorszej sytuacji finansowej tych krajów, ale też przedłużenia średniej długości życia, dzięki czemu ludzie mogą pracować dłużej" - powiedział.

Podtrzymał też prognozę wzrostu PKB Polski na 2012 r. w wysokości 2,2 proc. W 2011 r. ma on wynieść, zdaniem ekonomisty, 3,7 proc.

"Obecnie polska gospodarka rozwija się w szybszym tempie, ale w 2012 r. ten wzrost PKB będzie stopniowo się obniżał. Pomimo tego Polska jest w dobrej sytuacji gospodarczej, lepszej niż inne kraje regionu" - powiedział.

Jak zaznaczył, EBOR nie przygotowuje prognoz poziomu inflacji w Polsce. "Myślę jednak, że wskaźnik inflacji nie będzie w okresie średniookresowym problemem dla polskiej gospodarki" - zauważył. Zwrócił też uwagę na relatywnie niską relację długu publicznego do PKB Polski.

Dla porównania, EBOR prognozuje w 2012 r. wzrost gospodarczy w Chorwacji na poziomie 1,9 proc., Estonii 2,6 proc. Węgrzech 0,5 proc., Łotwie 2,4 proc., Litwie 2,3 proc., Słowacji 1,1 proc. i Słowenii 0,5 proc. Średnia wzrostu PKB w regionie ma wynieść 1,7 proc.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) jest międzynarodową organizacją finansową utworzoną w 1991 roku, z siedzibą w Londynie; skupia około 60 państw, w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. 51 proc. udziałów w banku posiada Unia Europejska.

Celem EBOR jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie, który obejmuje państwa Europy Środkowej i Wschodniej (także w państwach byłego ZSRR) oraz państwa Centralnej Azji (w tym Turcję i Mongolię), przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Kredyty EBOR są udzielane zarówno rządom na określone projekty (zwłaszcza na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych), jak i podmiotom prywatnym.

Od rozpoczęcia swojej działalności EBOR zainwestował w Polsce 5 mld 321 mln euro w ponad 280 projektach z różnych sektorów gospodarki; ich całkowita wartość przekroczyła 18 mld euro.