Centrum badań naukowych dla przemysłu lotniczego zostanie do 2015 roku wybudowane w Kaliszu. Głównym inwestorem jest miejscowa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Specjalnością placówki będą badania kół zębatych stosowanych w branży lotniczej.

"Inwestycja pn. Centrum Doskonałości Kół Zębatych powinna zostać zakończona do 2015 r., ale może to nastąpić wcześniej. To unikalny na skalę kraju i Europy projekt. Jest to najważniejsza w obecnej dekadzie inwestycja w mieście" - powiedział PAP wiceprezydent Kalisza, Dariusz Grodziński.

Wybrano już projekt koncepcji architektonicznej przyszłego obiektu, który powstanie na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Powierzchnia Centrum wyniesie ponad 2000 m.kw., a kubatura ponad 11 tys. m.sześć. Budowa i wyposażenie obiektu pochłonie 25 mln zł. Około 80 proc. kosztów sfinansuje UE, miasto i uczelnia dołożą po około 10 proc.

W budynku zostaną usytuowane laboratorium techniczne, pomieszczenia zaplecza technicznego i część dydaktyczno-szkoleniowa, a także sale wykładowe.

"To potężny trzypoziomowy obiekt, w którym znajdować się będzie kilkanaście specjalistycznych laboratoriów i pięć sal wykładowych. Kalisz będzie miał najlepsze w Europie centrum badań, które zostanie wyposażone w unikalną aparaturę" - twierdzi rektor uczelni, prof. Jan Chajda.

Centrum będzie jednostką naukowo-badawczą dla szkoły, służącą przemysłowi lotniczemu, skupionemu w Kaliskim Klastrze Lotniczym. "To jest niezwykle ważne przedsięwzięcie nie tylko dla tego regionu" - uważa wicemarszałek województwa, Leszek Wojtasiak.

Według rektora, korzystać z niego będą uczeni z różnych krajowych uczelni, bo podobnej placówki nie będzie w innych miastach. "To będzie wizytówka polskiej wiedzy technicznej w zakresie kół zębatych. Mogę nawet powiedzieć, że będzie to jedyny taki ośrodek w Europie" - powiedział dziennikarzom.