Sprawozdawcą rezolucji był eurodeputowany PO Krzysztof Lisek. "To bardzo ważny raport, na który czeka nie tylko rząd i parlament, ale także dumny naród gruziński" - powiedział Lisek.

Europosłowie wzywają w niej Unię Europejską m.in. do "jak najszybszego" rozpoczęcia negocjacji ws. utworzenia pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) i zapewnienie Gruzinom odpowiedniej pomocy w przeprowadzeniu negocjacji. Zdaniem eurodeputowanych rozpoczęcie negocjacji powinno nastąpić "w możliwie krótkim terminie" oraz "niezwłocznie po zastosowaniu się przez Gruzję do głównych zaleceń sformułowanych przez Komisję Europejską i zatwierdzonych przez państwa członkowskie". Rozpoczęcie rozmów umożliwiłoby ich zdaniem bliższą integrację Gruzji z UE, która jest największym partnerem handlowym Tbilisi. To z kolei "jest konieczne dla utrzymania wzrostu gospodarczego Gruzji oraz pokonania kryzysu gospodarczego i zniwelowania szkód spowodowanych wojną z Rosją w 2008 r" - brzmi przyjęty przez posłów tekst rezolucji.

Negocjacje handlowe mogłyby rozpocząć się wkrótce. Przebywająca w środę z wizytą w Tbilisi szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton uznała, że może to być kwestia tygodni. "Oczekujemy, że będziemy w stanie poinformować was o rozpoczęciu negocjacji bardzo szybko, w ciągu następnych kilku tygodni" - powiedziała podczas spotkania z prezydentem Gruzji, Micheilem Saakaszwilim.

Europosłowie wyrazili zadowolenie z powodu zawartego niedawno porozumienia między Rosją i Gruzją, które otwiera Rosji drzwi do Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Należy pozytywnie ocenić porozumienie osiągnięte przez rządy Rosji i Gruzji w sprawie przystąpienia Rosji do WTO, w nadziei że na mocy tego porozumienia Abchazja i Osetia Południowa traktowane są jako integralne części Gruzji" - uznali.

Zaapelowali także o "utrzymanie tempa" w toczących się od lipca 2010 roku negocjacjach w sprawie umowy stowarzyszeniowej między UE i Gruzją. Zdaniem PE umowa powinna zapewnić Gruzji perspektywę europejską, a układ stowarzyszeniowy, po jego zawarciu, powinien być "zastosowany na całym terytorium Gruzji".

W przyjętym raporcie eurodeputowani uznali, że UE powinna "zwiększyć" poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji.

Rosja rozmieściła swoje wojska w dwóch separatystycznych regionach Gruzji po konflikcie w sierpniu 2008 w wyniku, którego Abchazja i Osetia Południowa ogłosiły niepodległość. Niepodległość tych dwóch republik uznały jedynie Rosja, Wenezuela, Nikaragua i kilka mikro-republik na Pacyfiku.