Giełda pozyskuje nowych graczy, edukując ich. Właśnie rozpoczął się cykl wykładów, na których osoby po 45 roku życia mogą zdobyć wiedze niezbędną do inwestowania.
Masz 45 lat lub więcej, pracujesz w branży niezwiązanej z rynkiem finansowym, ale chciałbyś go lepiej rozumieć, a nawet na nim zarabiać? Właśnie rozpoczął się cykl wykładów, który może dać ci niezbędną do inwestowania wiedzę. Organizatorem jest m.in. Instytut Rynku Kapitałowego – WSE Research (IRK), czyli spółka należąca do GPW.
– Naszym głównym celem jest przybliżenie słuchaczom rynku kapitałowego. Chodzi głównie o zapoznanie ich z mechanizmami rządzącymi rynkiem oraz z najróżniejszymi instrumentami finansowymi, za pomocą których można inwestować. Będziemy chcieli też pokazać, jak inwestować w praktyce. Sporo miejsca poświęcimy funkcjonowaniu domów maklerskich i poradom na temat, jak rozmawiać z doradcami i o co ich pytać – wyjaśnia Krzysztof Duwe ze spółki IRK. – Nie jest naszym celem rekomendowanie konkretnych strategii inwestycyjnych. Zapoznamy uczestników zajęć z kilkoma metodami inwestowania, przedstawiając zarówno szanse, jak i zagrożenia z nimi związane – podkreśla Duwe.
W ramach cyklu odbędą się także wykłady z prawa finansowego i planowania w zakresie finansów osobistych. Zajęcia prowadzić będą m.in. prof. Marek Góra, kierownik katedry ekonomii Szkoły Głównej Handlowej czy też Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao.
Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa. Szkolenia dla potencjalnych inwestorów w 49 byłych miastach wojewódzkich zorganizowało w tym roku Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa. Zakończyły się na przełomie października i listopada.
– Wzięło w nich udział około 3 tys. osób. Na przyszły rok planowana jest kolejna edycja tego projektu, być może w trochę zmienionej formie – mówi „DGP” Jarosław Dominiak, prezes SII.