Spartan Capital Holdings, spółka Zygmunta Solorza-Żaka, jest od wczoraj formalnie właścicielem sieci komórkowej Plus, przejętej za 18,1 mld zł, a on sam przez najbliższe trzy miesiące będzie jej prezesem i jednocześnie członkiem rady nadzorczej.
To finał największej po 1989 r. transakcji przejęcia spółki na polskim rynku telekomunikacyjnym. W gotówce do poprzednich właścicieli – KGHM, PKN Orlen, PGE, Vodafone i Węglokoksu – trafi ok. 15 mld zł.
Przejęcie Plusa jest potrzebne nowemu właścicielowi do budowy telekomunikacyjno-mediowego imperium, w którym oprócz Plusa znajdują się też największa platforma satelitarna na rynku Cyfrowy Polsat, w skład którego wchodzi Telewizja Polsat, oraz Grupa Midas. Wszystkie kontrolowane są przez Zygmunta Solorza-Żaka. Podkreśla on, że kluczowym elementem strategii jest rozwój ogólnopolskiej sieci LTE, umożliwiającej szybki bezprzewodowy dostępu do internetu z prędkością transferu do 326 Mb/s.
Wprowadzanie porządków w Polkomtelu Solorz-Żak zaczął od zmian personalnych. W kierowanym przez niego zarządzie będą zasiadać Bogusława Matuszewska, dotychczasowy prezes Jarosław Bauc, Krzysztof Kilian (wiceprezes), Tobias Solorz, Martin Moorehouse i Wojciech Pytel. Zmiany nastąpiły też w radzie nadzorczej.