Japoński rząd zatwierdził w piątek 8,3 mld euro pomocy ze środków publicznych dla operatora elektrowni atomowej Fukushima I, firmy TEPCO. Według lokalnych mediów, pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na częściowe sfinansowanie odszkodowań.

Trafią one do dziesiątek tysięcy osób, które po marcowym wypadku nuklearnym musiały opuścić miejsca zamieszkania wokół elektrowni oraz do firm, które poniosły straty w rezultacie kryzysu w siłowni.

Firma energetyczna TEPCO jest w tarapatach finansowych i bez pomocy państwa nie będzie w stanie kontynuować wypłacania odszkodowań - pisze AFP.

Według ekspertów, do marca 2013 r. TEPCO będzie musiało wypłacić 42 mld euro odszkodowań.

W zamian za nadzwyczajną pomoc operator zobowiązał się przeprowadzić restrukturyzację, obejmującą cięcia kosztów i sprzedaż aktywów.

11 marca br. silne trzęsienie ziemi nawiedziło północny wschód Japonii, wywołując falę tsunami, sięgającą 15 metrów wysokości. W wyniku kataklizmu poważnie uszkodzona została elektrownia atomowa Fukushima I. Incydent ten jest uważany za najpoważniejszy od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.