Najnowsza prognoza Fedu opublikowana w środę zakłada wzrost PKB w przyszłym roku o 2,5 do 2,9 proc. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego z czerwca mówiła o wzroście PKB o 3,3-3,7 proc. w 2012 roku. Wzrost w 2013 roku wyniesie w ocenie Fedu 3-3,5 proc. Wcześniej Fed zakładał wzrost o 3,5-4,2 proc. w 2013 roku.

Bezrobocie w USA w czwartym kwartale 2012 sięgnie poziomu 8,5-8,7 proc. Wcześniej amerykańscy bankierzy centralni szacowali bezrobocie w czwartym kwartale 2012 na 7,8-8,2 proc.

Fed ocenił również, że inflacja w USA w przyszłym wyniesie w granicach 1,7-2 proc. czyli blisko długoterminowego celu banku.

Fed podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej

W oświadczeniu po środowym posiedzeniu, na którym Fed podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że wzrost w gospodarce amerykańskiej w kolejnych kwartałach będzie przebiegał w umiarkowanym tempie.

"Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale poprawił się nieco, co wskazuje, na częściową poprawę w tymczasowych czynnikach, które miały negatywny wpływ na wzrost wcześniej w tym roku" - napisano w oświadczeniu po środowym posiedzeniu Fedu, na którym Fed podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej.

Pomimo przyspieszenia wzrostu wciąż istnieje również znaczne ryzyko dalszego pogorszenia się perspektywy gospodarczej - ocenił Fed.

"Istnieją znaczne ryzyka dla perspektywy gospodarczej, w tym napięcia na światowych rynkach finansowych" - napisano.

Na środowym posiedzeniu amerykańscy bankierzy centralni powstrzymali się od podjęcia dodatkowych działań stymulujących gospodarkę.

"FOMC będzie dalej obserwował perspektywę gospodarczą i jest przygotowany na wprowadzenie narzędzi, których zadaniem jest promocja mocniejszego ożywienia gospodarczego w kontekście stabilności cen" - napisano w środowym oświadczeniu Fedu.

Fed powtórzył deklarację z sierpniowego posiedzenia o zamiarze pozostawienia stóp procentowych na obecnym "wyjątkowo niskim" poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku. Stopy na obecnym, rekordowo niskim poziomie są od grudnia 2008 roku.