Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu w międzynarodowym rankingu portalu Hotels.com, bowiem w stolicy Polski gość hotelowy może skorzystać z największego luksusu za najmniejsze pieniądze.

Portal popularny zwłaszcza na Wyspach ustalił, że Brytyjczyk może znaleźć nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu w Warszawie za mniej niż 40 funtów. I tak para rezerwująca na stronie internetowej portalu trzy noclegi w warszawskim Platinium Residence poczynając od 2 grudnia zapłaci za to 119 funtów, czyli 39 funtów za noc. Inne okazje w najlepszych warszawskich lokalizacjach to 126 funtów Sheratonie i 129 funtów w Westinie.

Najnowszy indeks cen hotelowych, Hotel Price Index, opracowywany przez Hotels.com pokazuje, że Warszawa oferowała również najtaniej miejsca w pięciogwiazdkowych hotelach w okresie pierwszych sześciu miesięcy z przeciętną stawką 86 funtów za pokój. Ale nie mniej przystępne ceny w pięciu gwiazdkach można znaleźć w innych miastach Europy Wschodniej, poczynając od 105 funtów w Tallinie, stolicy Estonii, poprzez 108 funtów w Budapeszcie i 116 funtów w Pradze.

Największy spadek cen w hotelach pięciogwiazdkowych w pierwszym półroczu – w porównaniu z tym samym okresem roku 2010 – zanotowano w Nowym Jorku. Stawki za pokój obniżyły się o 21 proc. z 371 funtów do 293 funtów w związku ze wzrostem liczby miejsc w najlepszych lokalizacjach. W amerykańskim mieści Orlando, także popularnym wśród brytyjskich turystów, ceny spadły o 17 proc. ze 187 funtów do 155 funtów.

Romantyczne luksusowe weekendy staniały także w Paryżu, gdzie ceny za pokoje w pięciogwiazdkowych hotelach obniżyły się średnio o 9 proc., z 299 funtów do 271 funtów. Spadki dotknęły także inny popularny kierunek wypadów Brytyjczyków, a mianowicie Dubaj. Ceny zmniejszyły się średnio o 10 proc. – cały czas mowa o pięciu gwiazdkach – ze 190 funtów do 171 funtów, głównie z powodu wzrostu liczby luksusowych hoteli, lecz także z uwagi na mniejszy popyt na eskapady do regionu wstrząsanego przez społeczno-polityczne niepokoje.

Najdroższe na świecie hotele pięciogwiazdkowe – 316 funtów za pokój – są w Genewie, na drugim miejscu jest Nowy Jork (293 funty) podczas gdy Londyn z przeciętna stawką 221 funtów zajmuje siódme miejsce.