„Cała emisja trafi na parkiet w Warszawie, kiedy zostaną sfinalizowanie wszystkie procedury natury technicznej, Mam nadzieję, że dojdzie do tego przed końcem roku” – powiedział Donev cytowany przez agencję Bloomberg.

Emisję zaaprobował bułgarski regulator rynku finansowego, ustalające cenę akcji w kwocie 1 lewa (1 BGN =2,2477 PLN).

Sopharma kontroluje około 20 proc. bułgarskiego rynku leków generycznych; jest zatem największym graczem zaraz po islandzkiej firmie Actavis Group, do której należy 33 proc. rynku tego kraju – wynika z szacunków międzynarodowej firmy konsultingowej A.T. Kearney. Spółka ma również udziały w innych branżach, w tym na rynku nieruchomości, w handlu, transporcie morskim, ubezpieczeniach zdrowotnych oraz w szpitalach.

Skonsolidowany zysk netto spółki spadł w pierwszym półroczu o 18,5 proc. do 21,3 mln lewów z powodu nowych inwestycji. Sprzedaż za ten okres zwiększyła się o 13 proc. do 315,7 mln lewów, napędzana przez popyt wewnętrzny. Eksport podskoczył o 11 proc. 

Przeszło jedną czwartą swojej produkcji (28 proc.) Sopharma eksportuje do 30 krajów, w tym Rosji, Ukrainy, Polski, Kazachstanu i Turcji. W zeszłym miesiącu bułgarska spółka otworzyła nową fabrykę w sąsiedniej Serbii.