Mazowsze otrzyma 7,3 mln zł rządowej dotacji na zakup dwóch nowoczesnych szynobusów - władze województwa podpisały w środę umowę w tej sprawie. Koszt inwestycji to 12,8 mln zł - resztę pieniędzy przekaże samorząd. Pojazdy będą jeździć w Kolejach Mazowieckich.

Jak przypomniał mazowiecki urząd marszałkowski, Mazowsze od 2010 r. do 2015 roku corocznie będzie otrzymywać dotację celową w wysokości blisko 7,3 mln zł na zakup, modernizację i naprawy taboru kolejowego. Wynika to z uchwały Rady Ministrów z grudnia 2008 r. w sprawie finansowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich.

Szynobusy mają wyjechać na tory w styczniu 2012 r.

Nowe szynobusy mają wyjechać na tory w styczniu 2012 r. "23 września br. upłynął termin składania ofert w przetargu na zakup szynobusów. Jedyną ofertę złożyła firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Obecnie jest ona weryfikowana przez komisję przetargową" - poinformowała rzeczniczka urzędu Marta Milewska.

Szynobusy mają być spalinowe i jeździć na niezelektryfikowanych liniach. Oba będą miały 70 miejsc siedzących, co pozwoli obsługiwać trasy, na których do pociągu wsiada maksymalnie kilkadziesiąt osób - dlatego mają kursować po mniej popularnych trasach. Pojazdy będą miały klimatyzację, toalety i monitoring. Oba szynobusy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W wagonach zostaną zamontowane specjalne stojaki do przewożenia rowerów.